Kiedy lekarz POZ musi przyjść z wizytą domową? Sprawdź, co mówią przepisy

Kiedy lekarz ma obowiązek przyjść na wizytę domową? To pytanie nurtuje wiele osób, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy liczba zachorowań na infekcje wzrasta. Co na ten temat mówią przepisy?

Kiedy lekarz POZ musi przyjść z wizytą domową? Sprawdź, co mówią przepisy

i

Autor: GettyImages Kiedy lekarz POZ musi przyjść z wizytą domową? Sprawdź, co mówią przepisy

Kiedy lekarz musi przyjść na wizytę domową

Zgodnie z przepisami, w uzasadnionych przypadkach, lekarz POZ nie powinien odmawiać wizyty domowej. Jednak przepisy nie regulują, kiedy taka wizyta miałaby się odbyć. Przepisy w tej sprawie reguluje:

  • zarządzenie Prezesa NFZ nr 72/2009/DSOZ z 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna,
  • ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – Dz.U. nr 139, poz. 1139 ze zm.

W razie niemożności uzyskania porady w miejscu udzielania świadczeń przez lekarza, w przypadku nagłego zachorowania albo pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub pacjentki, przysługują wizyty domowe.

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, kiedy lekarz przychodzi z wizytą domową

Z pytaniem o prawa i możliwości, jeśli chodzi o wizyty domowe, zwróciłam się do Rzecznika Praw Pacjenta. Anna Hernik-Solarska, rzeczniczka prasowa Biura Rzecznika Praw Pacjenta, wyjaśnia: 

Każdy pacjent ma prawo do wizyty domowej realizowanej przez lekarza rodzinnego. Lekarze realizują wizyty domowe na podstawie umowy z NFZ.

Wizytę domową można zamówić w przypadku nagłego zachorowania np. na infekcję układu pokarmowego, oddechowego lub w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej.

W sytuacjach nagłego zagrożenia życia możemy wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Pierwsza wizyta u logopedy

Kiedy wzywać pogotowie, a kiedy lekarza na wizytę domową

Co istotne, w stanach zagrożenia życia, należy wzywać pogotowie ratunkowe, a nie lekarza POZ. Do sytuacji, w których nie należy wzywać lekarza POZ, lecz zespół ratownictwa medycznego, należą również sytuacje takie jak utrata przytomności, upadek z wysokości, złamanie kończyny, zaburzenia świadomości, wypadki, w tym wypadki komunikacyjne, zaburzenia oddychania z nagłą dusznością, porażenie prądem, poród, powikłania ciąży, powikłania okołoporodowe. Wszystkie wymienione sytuacje wymagają interwencji ratownictwa medycznego.

Jeśli schorzenia są nagłe, a stan pacjenta tego wymaga, porada domowa lekarza POZ powinna być realizowana w dniu zgłoszenia. Natomiast pacjenci chorzy przewlekle, ale wymagający porady domowej, mogą mieć udzieloną poradę w terminie późniejszym, który to termin został uzgodniony z pacjentem lub pacjentką.

Wizyty dzienne w takich przypadkach są realizowane przez podmioty świadczące podstawową opiekę zdrowotną. Natomiast wizyty nocne są realizowane zwykle przez inne podmioty lub podwykonawców, którzy świadczą opiekę w godzinach nocnych oraz w dni weekendowe i świąteczne.

Na wizytę domową, tak jak w przypadku wizyt w przychodni, obowiązuje rejestracja osobista, telefoniczna, mailowa (jeśli placówka udostępnia taką drogę rezerwacji) albo przez osoby trzecie.