Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala? Trzy możliwości

2024-10-10 14:26

Kiedy możemy zostać wypisani ze szpitala? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po leczeniu czy zabiegach jedyne czego chcą, to po prostu wrócić do domu. To pytanie ma jednak dość rozbudowaną odpowiedź.

Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala? Trzy możliwości

i

Autor: fot. Getty Images Kiedy pacjent może zostać wypisany ze szpitala? Trzy możliwości

Na początek warto doprecyzować czym w ogóle jest wypis ze szpitala. Wypis jest kartą informacyjną z leczenia szpitalnego, którą powinien otrzymać każdy pacjent w dniu zakończenia leczenia szpitalnego - zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kiedy jednak następuje wypisanie pacjenta ze szpitala?

Wypis ze szpitala. Stan zdrowia nie wymaga dalszego udzielania świadczeń w szpitalu

Pierwszą sytuacją może być fakt, że stan zdrowia świadczenia nie wymaga dalszego udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu. Ten punkt jest podyktowany art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Warunek ten powinien być oceniany w stosunku do każdego pacjenta indywidualnie i wyłącznie przy uwzględnieniu kwestii medycznych. By sprawdzić, czy pacjent kwalifikuje się do wypisu konieczne będzie zbadanie i ocena jego stany zdrowia.

Stan zdrowia, który stanowi przesłankę do wypisania, nie zawsze będzie oznaczał jednak pełne wyzdrowienie. Do wypisania pacjenta ze szpitala wystarczy bowiem stwierdzenie, że kontynuacja leczenia może przebiegać bezpiecznie w innym niż szpital podmiotach lub w warunkach ambulatoryjnych.

Pielęgniarka zdradza jak wygląda wypis pacjenta. Nie chcą siadać na wózkach

Wypis za rażące naruszanie porządku lub przebiegu procesu

Pacjent może również zostać wypisany, ponieważ w sposób rażący narusza porządek lub przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych. Oznacza to, że na przykład uporczywie zakłóca spokój innych pacjentów, narusza ich godność osobistą czy ich nietykalność cielesną albo wprawia się w stan upojenie alkoholowego.

Przy tym punkcie trzeba jednak zaznaczyć, że nie może zajść obawa, że odmowa lub zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych może spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia jego, lub innych osób. 

Co więcej, z uwagi na użycie sformowania "w sposób rażący", przyjmuje się, że nie może być to odosobniony przypadek, ale proces ciągły.

Wypis na żądanie pacjenta

Kolejną możliwością wypisu ze szpitala jest żądanie pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Warto podkreślić, że do wypisania na własne żądanie ma prawo wyłącznie pacjent posiadający prawo do samostanowienia.

W przypadku pacjenta małoletniego lub ubezwłasnowolnionego takie żądanie przedstawić może wyłącznie jego przedstawiciel ustawowy. Co więcej, takie żądanie nie musi być w żaden sposób uzasadnione. Wynika ono z prawa do samostanowienia.