Masz prawo do zwolnienia lekarskiego nawet kilka tygodni wstecz. Trzeba spełnić te warunki

2024-10-19 10:44

Decydujesz nie ty, a stan twojego zdrowia i czasem inne okoliczności, a przede wszystkim lekarz. Standardowo ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie na trzy dni wstecz. W pewnych okolicznościach ten czas może się jednak znacząco wydłużyć, jeśli leczysz się u specjalisty psychiatry.

Masz prawo do zwolnienia lekarskiego nawet kilka tygodni wstecz. Trzeba spełnić te warunki

i

Autor: GettyImages

Nie denerwuj się, jeśli w dniu, w którym powinieneś być w pracy, nie uda ci się dostać do lekarza, a twój stan nie pozwolił pracować. Prawo przewiduje taką sytuację i umożliwia wystawienie zwolnienia lekarskiego wstecznie.

W sytuacjach szczególnych, gdy nie do końca mamy możliwość podejmować racjonalne decyzje, przy zaburzeniach psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania, lekarz psychiatra może nas ochronić przed konsekwencjami. Jemu prawo pozwala wystawić zwolnienie na wiele dni wstecz.

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą

Kiedy lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie z pracy wstecznie

Zwolnienia lekarskie od psychiatry są zazwyczaj dłuższe niż w przypadku innych schorzeń. Wynika to ze specyfiki zaburzeń psychicznych i choćby odroczonych w czasie efektów leczenia, a w czasie terapii pacjent niejednokrotnie nie nadaje się do pracy, chociaż nie musi leżeć w łóżku (a nawet nie powinien), pozostawać w domu etc.

Lekarz psychiatra może też orzec, że chory, nim do niego trafił, nie był w stanie podjąć się zadań zawodowych, nie mógł ocenić potrzeby pomocy ani jasno myśleć i rozumieć konsekwencje niewypełniania obowiązków.

To wszystko objawy chorobowe. Człowieka nie można za nie karać, stąd lekarz może podjąć decyzję o usprawiedliwieniu nieobecności w pracy wstecznie.

W szczególnych przypadkach, zwłaszcza przy diagnozach jak mobbing czy wypalenie zawodowe, zwolnienie może być naprawdę długie, bo choroba wiąże się z pracą. Jej irracjonalne "porzucenie" także specjalista może ocenić jako okoliczność uzasadnioną chorobą i wystawić zwolnienie lekarskie.

L4 wsteczne - czy pracodawca musi uznać takie zwolnienie?

Jeśli lekarz wystawił ci wstecznie zwolnienie lekarskie, pracodawca musi po prostu przyjąć to do wiadomości, a tobie przysługują takie same prawa, jak przy zwykłym zwolnieniu.

W sytuacji, gdy pracodawca ma wątpliwości co do zasadności zwolnienia lekarskiego, może skontrolować, w jaki sposób pracownik je wykorzystuje. trudno jednak przeprowadzić kontrolę wsteczną. By pracownik poniósł konsekwencje nieprawidłowego wykorzystania L4, musi to zostać udowodnione, z kontroli sporządzony protokół etc.

Kontrolę może też przeprowadzić kontrolę co do zasadności wystawienia zwolnienia. Pracownik może zostać wezwany na kontrolę do oddziału ZUS, a tam lekarz orzecznik potwierdzi zasadność zwolnienia, lub jemu zaprzeczy.

Może to też dotyczyć zwolnienia wstecznego.

Wynagrodzenie podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownikowi podczas zwolnienia lekarskiego, także wstecznego, przysługuje wynagrodzenie, a dokładniej 80 proc. wynagrodzenia.

Trudno powiedzieć, skąd wzięło się dość częste przekonanie, że zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza psychiatrę jest inaczej płatne.

Owszem, są sytuacje, gdy świadczenie za czas na zwolnieniu lekarskim odbiega od standardu, ale nie dotyczy to psychiatrii, a np. przebywających na zwolnieniu lekarskim kobiet w ciąży. Wówczas przysługuje 100 proc. wynagrodzenia.

Łączny czas zwolnienia lekarskiego może wynosić do 182 dni. Pracownik, który w tym czasie nie wróci do zdrowia, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.