MZ pokazało plan na prezydencję Polski w UE. Oto priorytety

2024-12-17 13:24

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna opowiedziała ostatnio o priorytetach polskiej prezydencji w UE. Od 1 stycznia 2025 roku MZ chce się w tym temacie zająć: profilaktyką i promocją zdrowia, zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, cyfrową transformacją i bezpieczeństwem lekowym.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej. Bezpieczeństwo zdrowotne wśród priorytetów

i

Autor: PAP/Tomasz Gzell Warszawa, 17.12.2024. Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej na temat priorytetów zdrowotnych polskiej prezydencji w Radzie UE, 17 bm. w siedzibie ministerstwa w Warszawie

Priorytety polskiej prezydencji w UE. Pierwszy taki raport

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała we wtorek, że od 1 stycznia 2025 r. profilaktyka i promocja zdrowia, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo lekowe to priorytety Ministerstwa Zdrowia na polską prezydencję w Radzie UE.

Doświadczenia pandemii i teraz wojny w Ukrainie na tyle silnie oddziałują na bezpieczeństwo zdrowotne, że polski rząd, Ministerstwo Zdrowia i Komisja Europejska uznały, że bezpieczeństwo zdrowotne musi być na agendzie polskiej prezydencji

- podkreśliła Leszczyna.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk zaznaczyła, że w ramach priorytetu profilaktyki celem będzie m.in. wypracowanie katalogu dobrych praktyk, które mogłyby być rekomendowane innym państwom członkowskim.

Kacperczyk podkreśliła, że Polska będzie chciała zacząć rozmowy na temat dyrektywy tytoniowej i spożywania alkoholu. Powiedziała, że ma powstać pogłębiony raport dotyczący m.in. wpływu mediów społecznościowych na zdrowie dzieci i młodzieży.

Takiego raportu w UE do tej pory nie było

- powiedziała wiceminister. Kacperczyk dodała, że w obszarze bezpieczeństwa lekowego m.in. w ramach "planu na 100 dni" powstać ma dokument o lekach krytycznych. 

I.LESZCZYNA: JESTEŚMY NA FALI WZNOSZĄCEJ
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Na tym planują się skupiać. Bezpieczeństwo lekowe i zdrowie psychiczne dzieci oraz młodzieży

W ramach priorytetu "Profilaktyka i promocja zdrowia" Polska będzie chciała m.in. promować najlepsze programy profilaktyczne dostępne w Unii, natomiast temat cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej związany będzie z wdrożeniem europejskiej przestrzeni danych zdrowotnych.

Temat bezpieczeństwa lekowego polska prezydencja ma zamiar realizować dwutorowo. Jest to zapowiedź kontynuacji i zintensyfikowania prac rozpoczętych przez węgierską prezydencję nad pakietem farmaceutycznym.

Równolegle MZ chce działać na rzecz poprawy dostępności do nowoczesnych terapii lekowych w mniejszych, uboższych państwach członkowskich UE.

Będziemy reprezentować interesy wszystkich państw, dbać o konkurencyjność, ale przede wszystkim w centrum stawiamy pacjenta - terapie lekowe wymyślane są po to, by leczyć ludzi. To pacjent ma być głównym beneficjentem bez względu na to, gdzie mieszka

- powiedziała Leszczyna.

Zobacz także: 7 ważnych badań, które możesz zrobić na NFZ. Warto!