Koniec z darmową opieką zdrowotną. W tych sytuacjach wygasa prawo do świadczeń
Prawo do ochrony zdrowia, jako Polacy, mamy zagwarantowane w naszej konstytucji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że nie zawsze dotyczy ono finansowanych ze środków NFZ świadczeń opieki zdrowotnej.
Na stronie pacjent.gov.pl możemy się dowiedzieć, że zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do nich w Polsce mają osoby:
- ubezpieczone obowiązkowo
- ubezpieczone dobrowolnie
- inne, które spełniły warunki określone w ustawie.
Jak jednak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, są sytuacje, kiedy prawo do korzystania z tych świadczeń wygasa. Zazwyczaj dzieje się tak po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób zmieniających pracę, bądź zwolnionych. Mają oni bowiem zaledwie 30 dni od ustania stosunku pracy, by wciąż móc korzystać z leczenia "na NFZ".
Samo prawo wygasa również na przykład w przypadku zakończenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub u osób zatrudnionych pozostających na urlopie bezpłatnym.
Od reguły istnieją jednak wyjątki. Dla tych osób okres ubezpieczenia jest dłuższy
Istnieją jednak wyjątki od tej "reguły". Jak poinformowało NFZ, osoba która:
- ukończyła szkołę ponadgimnazjalną lub została skreślona z listy uczniów ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki;
- ukończyła szkołę wyższą lub została skreślona z listy studentów ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki;
- ma zawieszone prawo do renty socjalnej ma prawo do świadczeń przez 90 dni od ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dotyczy to jednak konkretnych przypadków, o których mowa w art.10 ust.5 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (Dz.U. z 2023. poz 2194).
Jeśli nasze prawo do świadczeń wygasło, NFZ wskazuje, że powinniśmy uzyskać inny tytuł do ubezpieczenia, jak na przykład ubezpieczenie dobrowolne lub zgłoszenie jako członek rodziny. Jeśli tego zaniechamy możemy ponieść koszty udzielonych świadczeń.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy ubezpieczenie wciąż nas obowiązuje możemy udać się do szpitala bądź przychodni, by potwierdzić swoje prawo do świadczeń lub zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i przejść do zakładki "prawo do świadczeń".