Podczas posiedzenia Rady Przejrzystości działającej przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji omawiano kwestię wprowadzenia nowego świadczenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ostatecznie grupa ekspertów wydała zgodę. To kolejne świadczenie, które trafi na listę niemal 200 rodzajów zabiegów stomatologicznych realizowanych w ramach NFZ.
Dentysta na NFZ naprawi uszkodzonego zęba
Zwichnięty ząb to sytuacja, która wymaga pilnej pomocy. Niestety do tej pory dorośli za usługę musieli zapłacić, korzystając z prywatnych gabinetów. Dzięki nowym zasadom nie tylko dzieci i młodzież będą mogli skorzystać z bezpłatnej usługi w ramach NFZ.
Repozycja i unieruchomienie zwichniętego zęba lub grupy zębów oraz zdjęcie szyny nazębnej przy wymianie albo zakończeniu leczenia, to świadczenie gwarantowane, które będzie dostępne niezależnie od wieku pacjenta.
Najczęstszym powodem uszkodzenia zęba są upadki i urazy związane z uprawianiem sportu. Jak wskazuje Rada Przejrzystości AOTMiT główną i bezpośrednią przyczyną urazu zęba był upadek, bo aż w 43%. Drugim powodem była kolizja z jakimś przedmiotem lub osobą (36%). Nic zatem dziwnego, że to właśnie wśród osób poniżej 18. roku życia odnotowano w sumie nawet 92% wszystkich przypadków uszkodzenia zębów.
- Wszystkie uszkodzenia pourazowe powinny być leczone natychmiastowo, w celu zapewnienia komfortu pacjenta i zmniejszenia ryzyka powikłań w gojeniu. Określa się, że replantacja do 30 min od zwichnięcia całkowitego daje dodatnie wyniki leczenia w 90%. W przypadku wydłużenia czasu od 30 do 90 minut, to 43% badanych replantacji zakończy się sukcesem, a po upływie 90 min – tylko 7%. Za pozytywny wynik replantacji uważa się brak następczej resorpcji korzenia - wyjaśniają specjaliści.
Zgodnie z Kartą Świadczenia Opieki Zdrowotnej stomatolog na NFZ będzie miał możliwość udzielenia właściwej pomocy w zakresie określanym następującymi kodami:
- 23.2101 - repozycja i unieruchomienie zwichniętego zęba lub grupy zębów;
- 23.2209 - zdjęcie szyny nazębnej przy wymianie lub zakończeniu leczenia.
Decyzja o refundacji została podjęta za sprawą trzech głównych argumentów, a mianowicie:
- zwiększenie dostępności wykonania odpowiedniego zaopatrzenia zębów po urazach przyczynia się do poprawy skuteczności replantacji ze względu na krótszy czas do uzyskania pomocy oraz zastosowanie rekomendowanych szyn;
- poszerzenie populacji o osoby powyżej 18 r.ż. ma ograniczony wpływ na całkowite koszty leczenia (71-92% urazów dotyczy populacji poniżej 18 r.ż.);
- niewielkie ogólne obciążenia budżetu płatnika publicznego.
Zwichnięcie zęba - jak naprawić uszkodzenie?
Zwichnięcie zęba to nic innego jak jego przemieszczenie się poza obręb zębodołu. Do sytuacji dochodzi w wyniku urazu i wówczas ząb może się chwiać lub być skrzywiony. Bardzo ważny jest czas reakcji, stąd specjaliści podkreślają, by nie odkładać wizyty u stomatologa na później.
Dentysta przy użyciu odpowiednich narzędzi dokonuje repozycji i unieruchomienia uszkodzonego zęba. W tym celu wykorzystywane są specjalne szyny.
- Szynowanie jest uważane za jeden z elementów, które mogą poprawić rokowanie uszkodzonego zęba. Optymalna szyna powinna umożliwić odpowiednie unieruchomienie zęba i zapobiegać ryzyku dalszych powikłań (...) - brzmi treść uzasadnienia Protokołu z posiedzenia Rady Przejrzystości nr 6/2024.
Specjaliści podkreślają, że tego rodzaju działanie nie powoduje dodatkowych urazów i uszkodzeń zębów oraz otaczających go tkanek miękkich. Pozwala również ustabilizować uszkodzony ząb, ustawiając go w prawidłowej pozycji i umożliwiając odpowiednią higienę jamy ustnej.