Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał o nowych przepisach dotyczących ochrony małoletnich. Nakładają one nowe obowiązki na pracodawców oraz na podmioty lecznicze. Obowiązują one od 2024 roku.
Od 15 lutego br. pracodawcy są zobowiązani do sprawdzenia, czy osoby zatrudniane lub dopuszczane do pracy związanej z leczeniem bądź opieką nad małoletnimi nie figurują w Rejestrze z dostępem ograniczonym, lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15. roku życia wydała postanowienie o wpisie.
15 sierpnia 2024. Termin, którego trzeba przypilnować
Kolejnym terminem, którego trzeba będzie przypilnować jest właśnie 15 sierpnia 2024 roku. Jak przypomina NFZ Każdy podmiot leczniczy (szpitale, przychodnie, zakłady opiekuńczo-lecznicze), w którym przebywają lub mogą przebywać małoletni mają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do 15 sierpnia 2024 roku.
Co więcej, standardy te powinny być udostępniane na stronach internetowych podmiotów leczniczych oraz umieszczone w widocznych miejscach w ich siedzibach. Powinny być one zarówno w wersji pełnej, jak i w wersji skróconej dla osób małoletnich.
Ustawa o ochronie małoletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wytyczne
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku została wprowadzona w życie 15 lutego 2024 roku. Dotyczy ona zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz innych ustaw. Wprowadzone zostały przepisy w zakresie ochrony małoletnich przed zagrożeniami dot. przestępczości seksualnej.
Ustawa ta rozszerza obowiązki pracodawców prowadzących działalność leczniczą. Chodzi w szczególności o zakres rekrutacji nowych pracowników oraz wprowadzenie standardów ochrony małoletnich.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podkreślił, że ma uprawnienia do kontrolowania, czy pracodawcy i organizatorzy działalności przestrzegają obowiązków wynikających z ustawy.
Jeśli pracownicy NFZ stwierdzą, że doszło do naruszeń, mają obowiązek niezwłocznie powiadomić właściwe organy.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wytyczne, w których znalazło się objaśnienie terminów, rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci, procedury interwencji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka oraz przepisy końcowe. Cały dokument można znaleźć pod tym linkiem.