Wraz z końcówką października, opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Dokument ten zakłada generalną przebudowę systemu, jeśli chodzi o wydawanie orzeczeń lekarskich, zmiany zatrudniania i kwalifikacji wymaganych od lekarzy orzeczników.
Zmiany w zasiłkach chorobowych i kontrolach. Na co się szykować?
Zmiany dotkną również zasiłki chorobowe i kontrole zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Nowe przepisy będą miały obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. A tych zmian będzie całkiem sporo.
Przede wszystkim jednak nowe przepisy mają umożliwić pracownikom wykonywanie niektórych czynności zarobkowych podczas chorobowego. Nie mogą one jednak zakłócać procesu leczenia i muszą być zgodne z zaleceniami lekarskimi.
Na tę chwilę, system L4 w naszym kraju jest dość restrykcyjny. Pracownicy na zwolnieniu chorobowym nie mają możliwości wykonywać żadnej działalności zarobkowej. Mogą bowiem w ten sposób zaryzykować utratę prawa do zasiłku chorobowego.
Nie można również wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Niestety, te przesłanki są dość mocno niedookreślone. Przez to spotykamy się z licznymi interpretacjami. Stąd pomysł MRPiPS na zmianę ustawy.
Co ma się zmienić od nowego roku? Większa swoboda
Nowelizacja ustawy ma to jednak wszystko wyprostować. Według przedstawionego projektu, pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim będą mieli możliwość podejmować aktywności zawodowe, o ile te nie będą kolidować z ich zdrowiem.
Sama w sobie definicja "pracy zarobkowej" obejmować ma wszelkie działania przynoszące dochód. Nie ma znaczenia, jaka jest prawna forma zatrudnienia. Wyjątkiem mają być jednak sytuacje incydentalne.
Co to oznacza? Są to sytuacje, których zaniechanie mogłoby spowodować poważne straty finansowe dla pracodawcy. Przykładem może być więc złożenie podpisu na ważnych dokumentach.
Na tym jednak zmiany się nie kończą. Osoby, które zatrudnione są u kilku pracodawców będą mogły za zgodą lekarza kontynuować pracę u jednego z nich.
W projekcie znalazły się również zmiany jeśli chodzi o kontrole przeprowadzane przez ZUS. Pojawiła się bowiem nowa terminologia, czyli "aktywność niezgodna z celem zwolnienia od pracy".
Oznacza to wszelkie działania mogące źle wpływać na proces leczenia. Tu jednak pojawi się wyjątek, jakim są codzienne czynności czy incydentalne zadania, jak na przykład wizyta u lekarza czy w aptece lub rehabilitacja.