Rząd pracuje nad reformą szpitalnictwa. "To jest oczywiście wersja 'soft'"

2025-04-08 14:46

We wtorek 8 kwietnia rząd zajmuje się projektem reformy szpitalnictwa. To już kolejna wersja projektu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. W projekcie uwzględniono m.in. możliwość elastycznego przekształcania oddziałów szpitalnych. Ponadto w myśl nowych przepisów, możliwe miałoby być łączenie placówek przez samorządy. Uwzględniono też plany naprawcze dla zadłużonych placówek.

Rząd pracuje nad reformą szpitalnictwa. To jest oczywiście wersja 'soft'

i

Autor: GettyImages Szpitalny korytarz

Kolejna wersja projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej 

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw znalazł się w planie dzisiejszego (wtorek 8 kwietnia) posiedzenia Rady Ministrów.

Jest to jego trzecia wersja. W toku konsultacji publicznych poprzednich wersji nie było zgody co do tego, na jakim szczeblu ma zapadać decyzja o przekształceniu szpitali i ich konsolidacji.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w piątek PAP, że projekt ma poparcie premiera Donalda Tuska.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Rewolucyjne zmiany w systemie NFZ. Zdziwisz się gdy trafisz na fotel dentysty

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

- Uważam, że jest to niezwykle ważne, bo ustawa o reformie szpitali, z którą wyszłam kilka miesięcy temu, została zatrzymana z różnych powodów. Swoje uwagi mieli też nasi koalicjanci. (...)

To jest oczywiście jej wersja "soft", ale ona na pewno będzie przyjęta przez Radę Ministrów, bo jest już po Komitecie Stałym Rady Ministrów

– zapewniła ministra zdrowia, Izabela Leszczyna.

Czas na przekształcenia szpitali? Decyzje na szczeblu wojewódzkim

Główna koncepcja reformy zawarta w projekcie polega na możliwości przekształcenia szpitali i ich konsolidacji. W obecnej wersji projektu przyjęto, że decyzje będą podejmowały oddziały wojewódzkie NFZ.

Wcześniej MZ proponował m.in., aby istnienie porodówki uzasadniało roczne minimum liczby porodów, a w kolejnej wersji - zespoły przy wojewodach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Reforma szpitali coraz bliżej. Ministra zdrowia o losach ustawy

SOR-y zamienione na izby przyjęć i łagodniejsze wymogi udzielania świadczeń

Projekt MZ zakłada, że szpitale będą mogły za zgodą NFZ zamienić niektóre świadczenia udzielane w trybie pełnej hospitalizacji na leczenie planowe lub jednodniowe.

Szpitale będą mogły także za zgodą prezesa NFZ zamienić SOR-y na izby przyjęć. Łagodniejsze mają być wymogi udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w ramach "sieci szpitali".

Projekt resortu zdrowia zakłada, że związki samorządów będą mogły tworzyć i prowadzić szpitale (samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, podmioty lecznicze w formie spółek kapitałowych i jednostek budżetowych).

Na przykład powiaty będą mogły połączyć dwa szpitale i w ramach nowej jednostki i podzielić szpitalne oddziały o określonych profilach, aby te się nie dublowały.

Poradnik Zdrowie Google News

Lepsza wycena świadczeń w nowym projekcie 

Ponadto projekt wprowadza szczegółowe rozwiązania dotyczące tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych zadłużonych szpitali.

Po zmianach ma się zmniejszyć liczba szpitali, które utrzymują stałą gotowość do udzielania świadczeń w trybie ostrym.

Szpitalne świadczenia zabiegowe mają się koncentrować w ośrodkach z większym doświadczeniem i potencjałem kadrowym.

Według MZ, lepsza wycena świadczeń w poradniach specjalistycznych sprawi, że diagnostyka i leczenie będzie się częściej odbywać bez konieczności hospitalizacji.

Reforma szpitalnictwa poprawi dzietność?

Reforma szpitalnictwa jest "kamieniem milowym" w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), czyli od jego realizacji jest uzależniona wypłata pieniędzy z KPO.

Dzięki zmianom oferta szpitali ma być dostosowana do lokalnych potrzeb, w tym do zmian demograficznych: spadającej liczby urodzeń i starzejącego się społeczeństwa. Efektywniej mają być wykorzystywane kadry medyczne, sprzęt i infrastruktura.

W lipcu ub. roku Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało reformę systemu ochrony zdrowia, która zakłada m.in. powstanie terytorialnych map świadczeń powiązanych z finansowaniem i inwestycjami, a także warunkową zamianę długów szpitali na kredyty udzielone przez BGK.