SOR musi przyjąć pacjenta w 15 minut? Zmianę przepisów już uzgodniono z samorządami

2024-08-20 10:01

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego ustaliła projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, wraz z kilkoma innymi ustawami. W nich znaleźć ma się kilka ciekawych zapisów. Jeden z nich dotyczy czasu przyjęcia na SOR.

SOR musi przyjąć pacjenta w 15 minut? Zmianę przepisów już uzgodniono z samorządami

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS SOR musi przyjąć pacjenta w 15 minut? Zmianę przepisów już uzgodniono z samorządami

W ramach Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej został uzgodniony projekt, w którym później – zgodnie z sugestiami zespołu – zostały wprowadzone poprawki. Poinformował o tym wiceminister zdrowia, Marek Kos, w trakcie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Wiceminister podkreślił, że propozycja zakłada kompleksową zmianę przepisów o ratownictwie medycznym. Ma ona rozwiązać kilka naprawdę dużych problemów, jakich doświadczały zarówno szpitale, jak i samorządy w tym obszarze.

W rozmowie z PAP opowiedział o tym Marek Wójcik, pełnomocnik ds. legislacji Związku Miast Polskich. Przekazał, że wśród ważnych zmian, jakie udało się uzgodnić na linii rząd–samorząd, znalazły się na przykład zapisy dotyczące składów zespołów ratownictwa medycznego. Według Wójcika bowiem, jednym z największych problemów ostatnich czasów jest liczebność składów zespołów ZRM. Przypominamy, że w zależności od przypadku zespoły mogą być dwu- lub trzyosobowe. 

Projekt nowelizacji zakłada skład trzyosobowy na każde rozpoczęte 10 zespołów podstawowych (tj. składających się z dwóch osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych). Minimalna liczba zespołów trzyosobowych nie będzie podana. Tę sprawę regulować ma wojewoda.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Zmiany na SOR, motocyklowe karetki i co jeszcze?

Przeszedł również postulat dotyczący dodatkowych dyspozytorni w województwie. Chodzi o to, by w województwach liczących ponad 4 mln mieszkańców mogły być 3 dyspozytornie – wyjaśnia przedstawiciel ZMP.

Projekt przewiduje również utworzenie nowego typu zespołu ratownictwa medycznego: motocyklowych. Ich zadaniem byłoby docieranie w miejsca, do których ambulans nie na rady dojechać. 

Projekt zakłada również maksymalny czas na przyjęcie pacjenta w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym od zespołu ratownictwa medycznego. Jak można się dowiedzieć, czas ten powinien wynosić do 15 minut.

Resort zdrowia podkreślił jednak podczas uzgodnień z samorządami, że wprowadzi w uzasadnieniu wyjaśnienia, że nie oznacza to, że pacjent przekazany przez zespół ratownictwa będzie miał pierwszeństwo w udzielaniu świadczeń przed innymi pacjentami.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw został skierowany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji publicznych pod koniec czerwca tego roku.

Zakłada on zmiany w dziewięciu ustawach. Wśród nich należy wymienić między innymi: ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawę o działalności leczniczej oraz ustawę o niektórych zawodach medycznych.

Sonda
Czy czas oczekiwania na SOR jest zbyt długi?