Te osoby mogą dostać duże dofinansowanie do zakupu auta. W sierpniu rusza nabór wniosków

2024-07-08 10:06

Od 1 sierpnia rusza IV tura naboru wniosków w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. W ramach tego rozwiązania osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania zakupu auta. Dokumenty można składać tylko do 31 sierpnia.

Te osoby mogą dostać duże dofinansowanie do zakupu auta. W sierpniu rusza nabór wniosków

i

Autor: Fot. Getty Images

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ogłosił, że już w sierpniu rusza kolejna edycja programu, „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Tym razem nie chodzi o dofinansowanie czynszu za mieszkanie, ale wspieranie niepełnosprawnych w decyzji o zakupie auta. Wnioskodawca otrzymuje określony poziom dofinansowania i pieniądze może wydać na nowy lub używany samochód. Sprawdzamy warunki.

Super Short 4 (CZY OSOBA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ MUSI POBRAĆ BILET NA PARKINGU)

PFRON - zakup auta dla niepełnosprawnych. Wnioski tylko on-line

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez PFRON oferta skierowana jest do kierowców lub pasażerów z niepełnosprawnością. Natomiast ze wsparcia nie skorzysta osoba, która została umieszczona w domu opieki, czy innym zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

Przypominamy, że w celu ubiegania się o dofinansowanie zakupu auta należy złożyć wniosek w Systemie Obsługi Wsparcia. Procedura odbywa się wyłącznie elektronicznie. PFRON zaznacza, że należy bezwzględnie złożyć nowy wniosek, nawet jeśli ubiegało się o pieniądze w poprzednich turach programu.

Dofinansowanie zakupu auta. Ile pieniędzy otrzyma niepełnosprawny?

Kluczową kwestią jest wysokość przyznawanej kwoty. Wiele zależy od tego, jaki jest koszt wybranego auta, lub jego przystosowanie do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Warto zaznaczyć, że tego typu pojazdy są bardzo drogie i zakładając, że kupujemy je do transportu osoby na wózku, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 250 tys. złotych. 

Oczywiście można szukać aut używanych, ale one również są w cenie ze względu na małą konkurencyjność i ograniczoną dostępność. Dlatego w ramach programu podzielono dofinansowanie na dwa rodzaje. Jeden jest przeznaczony dla niepełnosprawnego kierowcy, drugi dla niepełnosprawnego pasażera.

Maksymalna kwota dofinansowania:

  • do kupna samochodu dostosowanego do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną ‒ kierowcę:

- do kwoty 150 000  zł ‒ 80%,- nadwyżka ponad kwotę 150 000 zł do 250 000 zł ‒ 50%,- nadwyżka ponad kwotę 250 000 zł do 300 000 zł ‒ 30%,- nadwyżka ponad kwotę 300 000 zł ‒ 0%;

  • do kupna samochodu dostosowanego do podróży osoby z niepełnosprawnością jako pasażera:

- do kwoty 130 000 zł ‒ 85%,- nadwyżka ponad kwotę 130 000 zł do kwoty 200 000 zł ‒ 50%,- nadwyżka ponad kwotę 200 000 zł do kwoty 230 000 zł ‒ 30%,- nadwyżka ponad kwotę 230 000 zł ‒ 0%.

Kto skorzysta z dofinansowania? Oferta mocno limitowana

Auto dla niepełnosprawnego z dużym dofinansowaniem, brzmi całkiem nieźle i pewnie niejedna osoba chciałaby w końcu poprawić w ten sposób swoją mobilność. Jest jednak jeden kluczowy problem. Zgodnie z zasadami PFRON, z programu mogą skorzystać osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. A to mocno ogranicza liczbę potencjalnych odbiorców.

Kolejną grupą osób, która może ubiegać się o pomoc finansową, są ci, których stan określa się jako równoważny dla znacznego stopnia niepełnosprawności. Chodzi o stan kiedy dany człowiek nie może w żadnej sytuacji i na żadnym dystansie poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego oraz nie jest w stanie samodzielnie przesiąść się z wózka inwalidzkiego na siedzenie samochodu.

Trudno zatem jednoznacznie wskazać kto ma szansę zostać beneficjentem tego programu. Biorąc pod uwagę fakt, że wspomniany znaczny stopień niepełnosprawności związany jest z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, można wysnuć wniosek, że tego typu osoba ma szansę kupić auto jeśli jej opiekun zgromadził pozostałą niezbędną sumę.

Poza tym ustalenie stopnia niepełnosprawności wciąż nie jest rozsądnie opracowane i jak wskazują sami zainteresowani, wiele zależy od tego jak ich stan zinterpretuje dany urzędnik. Zatem szansa na zakup auta często spoczywa w rękach orzeczników i tego czy uznają, że dany człowiek jest w stanie funkcjonować samodzielnie, czy jednak wymaga stałej opieki i pomocy.