Ważna zmiana dotycząca darmowych badań. Na tę informację czekało wiele kobiet

2024-06-06 9:36

Bezpłatne badania w dużej mierze kojarzą się z mammografią lub cytologią. Ministerstwo Zdrowia ma jednak kolejną ofertę, która ucieszy wiele kobiet. Sprawdzamy, na czym polega i kto jest beneficjentem najnowszych zmian.

Ważna zmiana dotycząca darmowych badań. Na tę informację czekało wiele kobiet

i

Autor: Fot. Getty Images

Od minionej środy, czyli 5 czerwca 2024 roku każda kobieta może wykonać badania prenatalne. To bardzo ważna informacja, ponieważ do tej pory obowiązywały określone ograniczenia wiekowe. Teraz wszystkie przyszłe mamy mogą spać spokojnie.

Poradnik zdrowie: Wady genetyczne płodu a badania prenatalne

Darmowe badania prenatalne dla wszystkich kobiet. Nowe zasady

Do tej pory badania prenatalne na NFZ mogła zrobić kobieta w ciąży, która miała powyżej 35 lat. Kolejnym kryterium zezwalającym na wykonanie darmowych badań była ciąża obciążona ryzykiem lub kiedy dziecko z poprzedniej ciąży było obciążone aberracją chromosomową.

Od wczoraj, 5 czerwca br. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zasady. Teraz skorzysta każda przyszła mama bez względu na wiek. A to wszystko za sprawą nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Zgodnie z treścią wspomnianego rozporządzenia istnieją terminy, w których należy wykonać priorytetowe badania prenatalne. A zatem:

  • badania biochemiczne między 11. a 14. tygodniem ciąży;
  • USG płodu pod kątem występowania wad płodu w pierwszym trymestrze pomiędzy 11. a 14. tygodniem;
  • USG płodu pod kątem występowania wad płodu w drugim trymestrze między 18. a 22. tygodniem.

Badania prenatalne na NFZ. Pamiętaj o skierowaniu

Choć zniesiono limit dostępu do darmowych badań prenatalnych pod kątem ograniczeń wiekowych, to jednak wciąż musimy pamiętać, że trzeba posiadać skierowanie. Ginekolog ma obowiązek wskazać na nim zaawansowanie ciąży. 

Natomiast jeśli u pacjentki dojdzie do konieczności wykonania badań genetycznych, na skierowaniu musi być adnotacja dotycząca wskazań do przeprowadzenia badania oraz opis nieprawidłowości i wyniki dotychczasowych badań.

Dzięki lepszej dostępności do badań prenatalnych kobiety spodziewające się dziecka są w stanie już na wczesnym etapie ciąży dowiedzieć się o ewentualnych wadach płodu, a lekarz ma szansę podjąć właściwe leczenie.

Zgodnie z założeniami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, dzięki wprowadzonym zmianom z badań może skorzystać nawet 210 tysięcy kobiet.