Dnia 30 lipca opublikowane zostało rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 23 lipca 2024 roku. Dotyczy ono ramowego kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Nowe rozporządzenie dotyczące ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej
W programie wprowadzone zostały spore zmiany. Sam cel jednak pozostaje niezmienny - ma uzupełnić wiedzę na temat udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, jak i doskonalenie i nabywanie niezbędnych umiejętności do udzielania świadczeń POZ.
Dotyczy ono lekarzy posiadających:
- specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii,
- specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej
- specjalizację I lub II stopnia, lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych – w zakresie celów POZ. Określonych w art. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej.
Regulacja nadawać będzie nowe brzmienie ramowemu programowi kursu. Ma on pozwolić na utrzymanie wysokiego poziomu udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ. Nie będzie miało znaczenia czy dotyczą one świadczeń opieki zdrowotnych udzielanych przez lekarza medycyny rodzinnej, czy też innych pokrewnych specjalności.
Zmieniła się forma prowadzenia zajęć. Zrezygnowano z trybu stacjonarnego na rzecz formy e-learningowej. Co więcej, kierownikiem naukowym kursu ma być specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej z przynajmniej 5-letnim doświadczeniem pracy w POZ.
Czas trwania i ukończenie kursu
Realizacja kursu została skrócona do 80 godzin dydaktycznych w ciągu 10 dni. Zrezygnowano również z kolokwiów z poszczególnych części oraz sprawdzianu umiejętności praktycznych, a pozostawiono wyłącznie końcowy sprawdzian testowy.
Również niemal trzykrotnie zmniejszył się koszt kursu. Warunkiem ukończenia kursu będzie potwierdzenie przez organizatora obecności na zajęciach oraz zaliczenie sprawdzianu.
Czego dotyczyć będzie kurs? Nowe umiejętności
Czego będzie dotyczyła treść kursu? W rozporządzeniu zapisano program nauczania obejmujący:
- Organizacja POZ w Rzeczypospolitej Polskiej oraz funkcjonowanie przychodni POZ
- Opieka koordynowana w POZ
- Rozwiązania cyfrowe, opieka zdalna i telemedycyna w POZ
- Szczepienia dzieci i dorosłych
- Postępowanie w nadwadze i otyłości
- Wybrane problemy stomatologiczne dla lekarzy POZ
- Wybrane zagadnienia zdrowia publicznego w POZ
Po kursie lekarz posiadać będzie umiejętności dotyczące świadczeń zdrowotnych, wszechstronnego podejścia holistycznego, znajomości ogólnych zasad postępowania w POZ.
Pełną treść programu nauczania i listę zdobytych umiejętności można zobaczyć tutaj.