Zmiany w rejestracji do poradni i przychodni. O tym warto wiedzieć przed wizytą

2024-12-16 9:43

Nowe zasady rejestracji do przychodni i poradni już weszły w życie. Na razie jednak nie są jeszcze obowiązkowe, co ma się docelowo zmienić. Na tę chwilę aż 150 placówek medycznych zgłosiło się do programu pilotażowego centralnej e-rejestracji.

Zmiany w rejestracji do poradni i przychodni. O czym warto wiedzieć?

i

Autor: fot. Getty Images Zmiany w rejestracji do poradni i przychodni. O czym warto wiedzieć?

W piątek, 13 grudnia, ministra zdrowia Izabela Leszczyna podsumowała mijający rok w resorcie zdrowia. Wśród dokonanych rzeczy wymieniony był początek kolejnego pilotażu. Tym razem chodzi o centralną e-rejestracja dla takich badań profilaktycznych jak: cytologia, mammografia czy pierwszorazowa wizyta kontrolna u kardiologa.

Program Centralnej e-Rejestracji. Na czym ma polegać?

Jak wiadomo, do pilotażu CeR zgłosiło się 150 podmiotów leczniczych, z czego 39 zintegrowało swoje systemy informatyczne z systemem P1.

To może być pierwszy krok do łatwiejszego umawiania się do przychodni i poradni. CeR ma bowiem pozwolić na szybkie i łatwe umówienie się do lekarza za pomocą Internetowego Konta Pacjenta czy aplikacji mobilnej mojeIKP.

To korzyści przynieść ma zarówno pacjentom, jak i przychodniom. Wszystko dlatego, że pacjenci będą mogli samodzielnie zarządzań wizytami, co ma się łączyć z mniejszą ilością nieodwołanych terminów.

Jej celem jest również informowanie o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym oraz skrócenie czasy oczekiwania - co jest jednym z najważniejszych dla pacjentów punktów.

Poradnia Osteoporozy w Przeworsku

Tak można wyszukać placówkę

Każdy pacjent ma otrzymywać powiadomienia dotyczące zbliżającego się terminu wizyty u lekarza. Co więcej, wszelkie zmiany w tym zakresie również będą przekazywane do ich informacji.

Zapisywanie się na wizytę również nie jest trudne. Będzie możliwości wyszukania najbliższej placówki za pomocą filtrowania wyników według kryteriów. Trzeba jednak pamiętać, że pojawiać się będę wyłącznie placówki, które przystąpiły do pilotażu i mają udostępnione wolne terminy w centralnej e-rejestracji.

Podkreślić warto również, że pacjenci korzystający ze świadczeń poza koleją, będą mogli umówić się wyłącznie w wybranej placówce.

Kiedy CeR ma wejść w życie?

Wiele osób zastanawia się, kiedy wprowadzona ma zostać obowiązkowa e-rejestracja. O tym mówił Marek Kos, wiceminister zdrowia, 7 listopada w Sejmie. Według niego objęcie wszelki zakresów świadczeń CeR planowane jest na 2029 rok.

Program pilotażowy ma zakończyć się 30 czerwca 2025 roku, a po nim rozpocznie się etap ewaluacji, który ma potrwać do 31 października 2025 roku. W tym samym roku planowane jest wdrożenie systemu na wybrane świadczenia.

Sonda
Czy będziesz korzystać z e-rejestracji?
Poradnik Zdrowie Google News
Autor: