Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że w wyniku kontroli Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykazał, że wystawione zwolnienia wcale nie wiązały się z chorobą. Ludzie wyjeżdżali na wakacje, czy robili remonty, a skala nadużyć była znacząca. Okazuje się, że niektórzy są bardziej narażeni na nieplanowane spotkanie z urzędnikiem.
Kontrola zwolnień lekarskich. ZUS zapuka także w weekend?
Tylko w ubiegłym roku od stycznia do listopada kontrole ZUS związane z wystawianiem zwolnień lekarskich wykazały ponad 1,2 tys. nieprawidłowości. W sumie zakwestionowana kwota udzielonych zasiłków przekroczyła milion złotych.
Kontrole nie były jednorazowym działaniem. Instytucja nadal weryfikuje zasadność wystawiania L4, a prawniczka, Marta Handzlik-Rosuł wskazuje, w jakich sytuacjach szczególnie możemy zwrócić uwagę ZUS-u.
Specjalistka zaznacza, że kontroli może być poddana losowa osoba i o tym warto pamiętać. Co więcej, choć wizyty urzędników odbywają się głównie w dni robocze, to ZUS może dopełnić formalności także w weekend. Natomiast na niezapowiedziane spotkanie są narażone głównie trzy grupy pracowników, a mianowicie osoby które:
- korzystają z krótkotrwałych, ale częstych zwolnień,
- otrzymują wiele zaświadczeń L4 od różnych lekarzy,
- ci, którym kiedyś odebrano już prawo do zasiłku.
Prawniczka wskazała również, że istnieją różne rodzaje kontroli. Urzędnik może zweryfikować uzasadnienie, czyli sprawdzić, czy faktycznie jesteśmy chorzy, a w związku z tym wymagać przedstawienia wyników badań, czy dokumentacji medycznej.
Inny rodzaj polega z kolei na ustaleniu sposobu korzystania ze świadczenia i tutaj w grę wchodzą wspomniane wakacje czy remonty.
Nie tylko ZUS. Kiedy pracodawca może skontrolować zwolnienie lekarskie?
Warto pamiętać, że nie tylko ZUS ma prawo podejrzewać, że doszło do nadużycia, lub zwyczajnie dokonać weryfikacji. Zgodnie z przepisami każdy pracodawca ma możliwość przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystania L4. Może przeprowadzić ją samodzielnie lub zlecić to zadanie innej osobie.
Kontrola polega na ustaleniu, czy w czasie nieobecności pracownik nie podejmuje innej pracy zarobkowej lub jak powyżej, nie traktuje świadczenia jako dodatkowych dni wolnych w wybranym przez siebie celu (remonty, wakacje etc.).
Co ważne, jeśli zwolnienie lekarskie wystawiono z konieczności sprawowania opieki np. nad dzieckiem, pracodawca może zweryfikować, czy poza pracownikiem nie ma innej osoby w domu, która może zapewnić wspomnianą opiekę. Przepis ten jednak nie dotyczy sytuacji gdy dziecko ma poniżej 2 lat.