Lek na odrastanie zębów coraz bliżej. Startują badania kliniczne na ludziach

2024-07-17 5:26

Kolejna faza badań nad lekiem na odrastanie zębów rozpoczyna się już w lipcu 2024 roku. Tak jak planowano, właśnie w tym okresie innowacyjne rozwiązanie będzie testowane na ludziach. Ten nietypowy preparat może pojawić się na rynku jeszcze przed 2030 rokiem.

Lek na odrastanie zębów coraz bliżej. Startują badania na ludziach

i

Autor: Fot. Getty Images

Posiadanie własnych zębów to marzenie niejednej osoby. Naukowcy jednak w pierwszej kolejności skupiają się na pacjentach z anodoncją, czyli wrodzonym zanik uzębienia. Już początkowe wyniki dawały spore szanse na powodzenie, a już w lipcu br., wystartuje kolejny etap. Tym razem naukowcy przetestują nowe odkrycie na ludziach.

Co warto wiedzieć przed wyborem pasty do zębów

Lek na odrastające zęby. Czas przetestować lek na ludziach

Do wypadających zębów mlecznych przywykł każdy. Naturalna kolej rzeczy sprawia, że tuż po nich wyrastają kolejne, stałe. Niestety utrata tych drugich wiąże się z sięganiem po pomoc protetyków. Do czasu. Nowe odkrycie naukowców, o którym informowaliśmy we wrześniu 2023 roku, wkracza w kolejną fazę. 

Badacze zapowiedzieli, że w lipcu 2024 roku rozpoczną badania kliniczne na ludziach, by ocenić, czy dotychczasowo zdobyta wiedza pozwoli na odrastanie stałych zębów. Jak informuje “The Economic Times”, jeśli wyniki okażą się pomyślne, zatwierdzenie leku przez organy regulacyjne spodziewane jest do 2030 r. Tym samym, oferując potencjalnie rewolucyjne postępy w dziedzinie stomatologii.

W tym celu w ramach I fazy klinicznej 30 dorosłym mężczyznom zostanie podany lek w formie dożylnej. Będą to badania mające na celu sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia. To pierwszy tego typu preparat testowany na człowieku.

Szef wydziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w Medical Research Institute Kitano Hospital, nie ukrywa, że jest na dobrej drodze do spełnienia marzenia nie jednego stomatologa. Dr Katsu Takahashi po ukończeniu studiów stomatologicznych, w 1991 roku rozpoczął studia podyplomowe z biologii molekularnej na Uniwersytecie Kioto w Japonii. 

W tym czasie w Stanach Zjednoczonych prowadzono badania nad genami, które mogą wpływać na wzrost zębów u myszy, a dr Takahashi zainteresował się tą dziedziną i tak rozpoczął swoją przygodę w poszukiwaniu przełomowego rozwiązania. 

Dziś ma nadzieję, że jego marzenia wkrótce się spełnią i osoby z anodoncją oraz w przyszłości inni pacjenci cierpiący na brak uzębienia odzyskają naturalny i piękny uśmiech bez konieczności sięgania po protezę czy kosztowne implanty.

Lek na odrastanie zębów. Jak działa i kto skorzysta pierwszy?

Zespół z Medical Research Institute w Kitano Hospital w Japonii pracuje nad przełomowym rozwiązaniem dla cierpiących na anodoncję. Jest to choroba genetyczna, która uniemożliwia wzrost zębów mlecznych oraz stałych, przez co takie osoby cierpią już od wczesnego dzieciństwa.

To właśnie początkowo do najmłodszych skierowana jest oferta leczenia, które na ten moment jest na etapie badań klinicznych. Z czasen jednak jeśli nowe rozwiązanie okaże się być skuteczne, autorzy nowatorskiej metody chcą pomagać także innym osobom borykającym się z różnymi schorzeniami stomatologicznymi.

Nowe leczenie w dużym uproszczeniu ma polegać na zablokowanie białka USAG-1, które nie pozwala na wzrost zębów. Okazało się bowiem, że myszy pozbawione tego genu mają bogatsze uzębienie. Stąd zespół Kakashiego rozpoczął pracę nad lekiem neutralizującym przeciwciała zdolne do blokowania funkcji wspomnianego białka. 

Już pierwsze eksperymenty na myszach wykazały, że po podaniu preparatu gryzoniom zaczęły wyrastać zęby. Obecnie czekamy na wyniki badań klinicznych na ludziach, które zaplanowano na lipiec 2024 roku.