Lek ratujący życie wycofany z obrotu. "Realne oraz bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia"

2024-09-20 9:20

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii ważnego leku. Jest on między innymi przeznaczony do leczenia pacjentów ze wstrząsem anafilaktycznym. GIF nadał decyzji skutek natychmiastowej wykonalności.

Lek ratujący życie wycofany z obrotu. Realne oraz bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia

i

Autor: fot. Getty Images Lek ratujący życie wycofany z obrotu. "Realne oraz bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat o wycofaniu ze sprzedaży produktu leczniczego o nazwie Corhydron 25. Stosowany jest on między innymi w leczeniu pacjentów ze wstrząsem anafilaktycznym.

Stosuje się go jednak także przy pierwotnej i wtórnej niewydolności kory nadnerczy, wstrząsie oparzeniowym, atakach astmatycznych oraz schorzeniach autoimmunologicznych o ostrym przebiegu.

Seria leku wycofana z obrotu. GIF wydał pilny komunikat

Chodzi dokładnie o produkt leczniczy Corhydron 25 (Hydrocortisonum), proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji, 25 mg, opakowanie 5 fiol. 25 mg proszku + 5 amp. 2 ml wody do wstrzykiwań, GTIN05909991047610. 

Numer serii wycofanej z obrotu do 110021 a termin ważności to wrzesień 2024 roku. Podmiotem odpowiedzialnym jest  Bausch Health Ireland Limited z siedzibą w Dublinie w Irlandii.

Ten produkt leczniczy został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Co więcej, zakazano wprowadzania do obrotu wskazanej serii produktu. Poinformowano, że decyzja ta ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Poradnik zdrowie - Leki, które powodują nadwagę

Uzasadnienie decyzji GIF. Dlatego lek został wycofany

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w swoim komunikacie wskazał, że lak stanowi "realne oraz bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia lub życia pacjentów". Stwierdzono w nim bowiem przekroczenie poziomu  stężenia wolnego hydrokortyzonu.

W swoim komunikacie przekazali, że pełnomocnik podmiotu odpowiedzialnego zgłosił do GIF  informację o uzyskanym wyniku poza specyfikacją jakościową (OOS) w badaniu stabilności dla parametru zawartość wolnego hydrokortyzonu.

GIF wskazał, że preparat nie spełnia przewidzianych dla niego norm jakościowych, a dokumenty przedstawione przez podmiot odpowiedzialny nie dowodziły, że Corhydron 25 może być bezpiecznie stosowany.

Wstrząs anafilaktyczny. O czym warto wiedzieć?

Wstrząs anafilaktyczny znany również jako reakcja anafilaktyczna lub anafilaksja to nagła i ciężka reakcja alergiczna, lub niealergiczna. Może być ona zagrażająca dla życia. Spowodowana jest dostaniem się alergenu do organizmu. 

W wyniku anafilaksji uwolnione zostają tak zwane silne mediatory chemiczne. Oddziałują one przede wszystkim na mięśnie gładkie i układ naczyniowy.

Anafilaksja może objawiać się niepokojem, bólem głowy, przyspieszeniem akcji serca, bladością, spadkiem ciśnienia, słabym tętnem, dusznościami, wymiotami, biegunka i bólami brzucha.

W postaci najcięższej dochodzi do drgawek, podczas których może nastąpić zgon w wyniku obrzęku błony śluzowej krtani i zablokowania dróg oddechowych.