Zmiany w zasadach realizacji recept rocznych. Są wyjątki

2024-08-01 14:48

1 sierpnia w życie wchodzą nowe zasady dotyczące realizacji recept z dłuższym okresem ważności. Konieczna będzie informacja na temat okresu stosowania i ilości leku do podania. Od tych zasad są jednak pewne wyjątki.

Zmiany w zasadach realizacji recept rocznych. Są wyjątki

i

Autor: fot. Getty Images Zmiany w zasadach realizacji recept rocznych. Są wyjątki

Długoterminowe recepty. Są zmiany w zasadach

1 sierpnia 2024 roku w życie weszły zmiany mające na celu "uporządkowanie zapisu dawkowania na receptach oraz zapewnienie poprawnej i czytelnej informacji". Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od teraz system (P1) przy wystawianiu recept rocznych wymagać będzie wprowadzania informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania. 

Co więcej, osoby uprawnione będą mogły wystawiać recepty zgodnie z dotychczasowym schematem dawkowania. Jeśli chodzi o kwestie rozszerzenia możliwości dawkowania, to wynika ona z procesu automatyzacji prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia.

Zmiany dotyczą recept rocznych ważnych 365 dni, szczególnie z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem.

Jeśli chodzi o recepty z krótszym okresem stosowania (czyli do 120 dni) oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu o dawkowaniu - na dotychczasowych lub nowych zasadach - zależeć będzie od wystawcy recepty. Ważne jednak jest, że sposób ordynacji nie będzie podlegał zmianom w zdecydowanej większości recept (ważnych do 30 dni).

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Wyjątki od nowych zasad. O czym pamiętać?

Będą jednak pewne wyjątki. Wymóg stosowania nowych zasad nie będzie dotyczył:

  • leków recepturowych
  • leków sprowadzanych w ramach importu docelowego
  • produktów o złożonych strukturach opakowania

Ministerstwo Zdrowia wyklucza również, że rozszerzenie dawkowania polegać będzie na wskazaniu na recepcie informacji o: okresie stosowania leku, ilości i jednostce dawki leku, częstotliwości podania, liczbie opakowań oraz opcjonalnie szczegółowych informacji o zastosowaniu dla pacjenta.

Dawkowanie leków. Konieczny zapis na recepcie

Jak wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia w komunikacie, dawkowanie leku będzie można wprowadzić na różne sposoby, w zależności od jego postaci. Wytyczne o przyjmowaniu leków dotychczas były podawane łącznie i w sposób opisowy.

Niestety, uniemożliwiało to systemom teleinformatycznym wyliczenie ilości leku niezbędnej do kontynuacji kuracji lub wydania nowego opakowania. Oprócz tego okres stosowania i sposób przyjmowania leku często nie był podawany na recepcie. Przyczyniało się to do różnej interpretacji przez pacjentów.

Nowe zasady. Ograniczone wydawanie leków w określonym czasie

Ministerstwo Zdrowia wymieniło również najpopularniejsze oraz budzące wątpliwości schematy dawkowania w zależności od produktu leczniczego.

MZ przypomina również, że zasady wprowadziły ograniczenie w zakresie wydawanego leku w określonym czasie. Pacjent ma prawo jednorazowo wykupić ilość leku do maksymalnie 120-dniowego zastosowania. Jednak już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku.

W razie problemów technicznych, najprościej będzie wystawiać kolejne, następujące po sobie recepty z krótszym okresem stosowania do 120 dni i "datą realizacji od"

Leki, przez które możesz przytyć