Szykuje się rewolucja w szpitalach! Co się zmieni po reformie przyjętej przez rząd?

2025-07-02 10:55

Elastyczne przekształcanie oddziałów i łączenie szpitali przez samorządy zakłada projekt reformy szpitalnictwa przyjęty we wtorek przez rząd - podało Ministerstwo Zdrowia. MZ zrezygnowało z usunięcia przepisów o wykonywaniu zawodu w trybie uproszczonym przez lekarzy spoza UE.

Szpital. Pusta sala szpitalna z łóżkiem

i

Autor: Getty Images Rząd przyjął projekt reformy szpitalnictwa. Co się zmieni?

Rząd przyjął przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej.

Projekt zakłada, że szpital w tzw. sieci będzie mógł, za zgodą prezesa NFZ, w ramach danego profilu, zamienić tryb pełnej hospitalizacji na leczenie planowe lub jednodniowe albo na udzielanie świadczeń z zakresu stacjonarnej opieki długoterminowej.

Szpitale pediatryczne będą mogły ograniczyć udzielanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki do osób niepełnoletnich.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o budowaniu odporności na infekcje
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Łączenie szpitali i nowe zasady leczenia

Kolejne rozwiązanie zakłada, że związki jednostek samorządu terytorialnego (jst) będą mogły tworzyć i prowadzić samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SP ZOZ-y), a także podmioty lecznicze działające w formie spółek kapitałowych i jednostek budżetowych. Projekt przewiduje możliwość łączenia szpitali przez jednostki samorządu terytorialnego.

Projekt zakłada wprowadzenie przepisów dotyczących tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych SP ZOZ-ów, w których wystąpiła strata netto. Sporządzenie programu miałaby poprzedzić analiza efektywności szpitala i jego poszczególnych jednostek. Analogiczne przepisy zaproponowano dla instytutów badawczych i spółek kapitałowych z udziałem co najmniej 51 proc. Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub uczelni medycznej.

Zgodnie z projektem Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), na zlecenie ministra zdrowia, będzie analizować programy naprawcze i ich realizację, w tym sytuację ekonomiczno-finansową podmiotów leczniczych i jakość zarządzania. Ponadto przy kształtowaniu taryf AOTMiT będzie analizować udział świadczeń w lecznictwie szpitalnym i ambulatoryjnym.

Poradnik Zdrowie Google News

Lekarze spoza UE nadal będą mogli pracować w Polsce w trybie uproszczonym

Autopoprawka MZ do projektu pozostawia możliwość wykonywania zawodu lekarza w tzw. trybie uproszczonym przez lekarzy spoza UE, czyli na podstawie decyzji ministra zdrowia, a bez prawa wykonywania zawodu (PWZ) wydawanego przez okręgowe izby lekarskie.

Projekt MZ reformy szpitalnictwa, w wersji skierowanej pod obrady Rady Ministrów w kwietniu, zakładał dodatkowo usunięcie przepisu o tzw. trybie uproszczonym. Rządowe Centrum Legislacji poinformowało wtedy, że był to powód przekazania projektu reformy szpitalnictwa do ponownego rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Znikną skierowania do psychologa i optometrysty

Projekt zakłada wprowadzenie nowego świadczenia gwarantowanego opieki zdrowotnej udzielane w powiatowym centrum zdrowia. Zakłada też, że skierowanie nie będzie potrzebne do lekarza medycyny sportowej, optometrysty i psychologa. Optometrysta będzie mógł wystawić skierowanie do okulisty.

Reforma szpitalnictwa jest „kamieniem milowym” w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), czyli od jej realizacji jest uzależniona wypłata pieniędzy z KPO. Dzięki zmianom oferta szpitali ma być dostosowana do lokalnych potrzeb, w tym do zmian demograficznych: spadającej liczby urodzeń i starzejącego się społeczeństwa. Efektywniej mają być wykorzystywane kadry medyczne, sprzęt i infrastruktura.

Co zjeść, żeby uzupełnić potas? Zdrowotny QUIZ z witamin i minerałów. Zdobędziesz 8/10?
Pytanie 1 z 14
Które z poniższych produktów jest najlepszym źródłem witaminy C?