5,5 mld na onkologię w wybranych szpitalach. Sprawdź, czy twój też się załapie

2024-07-24 17:12

Wreszcie jakiś konkret. Dziś (24 lipca) wchodzi w życie rozporządzenie, które określa kryteria kwalifikacji szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). To otwiera drogę do ogłoszenia przez MZ konkursu na onkologię dla zakwalifikowanych placówek. Jego łączna wartość to prawie 5,5 mld zł.

55 mld na onkologię w wybranych szpitalach. Sprawdź, czy twój też się załapie

i

Autor: GettyImages

Środki pochodzą z Krajowego Programu Odbudowy (KPO). Jeszcze w kwietniu, o czym pisaliśmy, nie było wcale takie pewne, że pieniądze uda się uratować, bo oczekiwania Polaków i UE rozjeżdżały się w kilku kwestiach.

Skończyło się porozumieniem i pieniądze są. Teraz Ministerstwo Zdrowia zaprasza na webinarium wszystkie podmioty, których temat dotyczy. Linki do spotkania prześle NFZ. Wydaje się, że tym razem wielomiesięczne deklaracje zmieniają się w fakty.

Trzaskowski komentuje co dalej z pieniędzmi z KPO po wyborach

Krajowa Sieć Onkologiczna - kryteria dla placówek

Wiadomo, że tam, gdzie są pieniądze, jest realna szansa na realizowanie nowoczesnych programów, sprawną opiekę zdrowotną, dobry sprzęt etc.

By dostać dodatkowe pieniądze, trzeba być w sieci. By mieć szansę na przyzwoite warunki leczenia, trzeba być pacjentem placówki, które do niej należy.

Rozporządzenie określa kryteria, jakie musi spełnić placówka, aby mogła wejść do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO):

  • I poziom - Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO I realizujący co najmniej jeden obszar leczenia onkologicznego (chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia);
  • II poziom – Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO II realizujący co najmniej dwa obszary leczenia onkologicznego (chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia);
  • III poziom – Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego SOLO III realizujący wszystkie trzy obszary leczenia onkologicznego (chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia).

 Lista placówek w KSO - będzie lista prezesa NFZ

Wykaz placówek, które zostały zakwalifikowane do poszczególnych poziomów, z podziałem na województwa, opublikuje Prezes NFZ w Biuletynie Informacji Publicznej.

W opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia informacji nie ma jeszcze konkretnej daty, ale można zakładać, że nastąpi to na dniach, jeśli faktycznie pieniądze mają sprawnie trafić do placówek.

Kwalifikacja placówek na poszczególne poziomy to bezwzględny warunek, by możliwe było dopiero ogłoszenie konkursu na onkologię w ramach KPO. Nie ma co zwlekać, skoro do wzięcia jest 5,5 mld zł, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że na tę rewolucję w onkologii jeszcze sobie trochę poczekamy.

Co, jeśli szpital nie załapie się na żaden z poziomów? Szpitale, które nie zostały zakwalifikowane do żadnej kategorii SOLO (Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego), będą mogły realizować onkologiczne świadczenia zabiegowe do 1 kwietnia 2025 r.

Zgodnie z planem środki otrzymają tylko podmioty zakwalifikowane do poszczególnych poziomów. Będzie można je przeznaczyć na inwestycje sprzętowe i budowlano-remontowe (związane z udzielaniem świadczeń onkologicznych).

Lista placówek ma być aktualizowana co 2 lata.

Jakie szpitale znajdą się w KSO

Placówki, które faktycznie prowadzą w tej chwili leczenie onkologiczne, nie powinny mieć problemu, żeby znaleźć się w wykazie.

Mają do niego trafić placówki, które łącznie zrealizowały 95 proc. wszystkich świadczeń zabiegowych w obszarze onkologii w Polsce.

Będą tam ujęte też placówki, które realizują umowy z NFZ na świadczenia z zakresu chemioterapii i radioterapii.