W środę zaprezentowany został projekt budżetu na 2025 rok, w którym na opiekę zdrowotną przeznaczono 222 mld zł. Z deklaracji ministra finansów Andrzeja Domańskiego wynika, że nierozstrzygnięta pozostaje kwestia obniżenia składki zdrowotnej - w projekcie budżetu zabezpieczono jednak 4 mld zł na realizację postulatów w tym zakresie.
Leszczyna o obniżeniu składki zdrowotnej
Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek w TVN24 była pytana m.in. o to, czy "przyklasnęła" porozumieniu między Polską 2050 a ministrem finansów w sprawie obniżenia składki zdrowotnej. Ministra zapewniła, że jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie wpłyną na finansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia
Ja z panem ministrem finansów od początku naszej kadencji jestem umówiona, że jeśli ta obietnica wyborcza, w różnych formułach przez różne ugrupowania składana, będzie zrealizowana, tzn. jeśli będę miała ubytek składki zdrowotnej we wpływach do NFZ, to musi mi takie same środki dać z budżetu państwa
- powiedziała szefowa resortu zdrowia.
Odnosząc się do planowanego przyszłorocznego budżetu na ochronę zdrowia, ministra zaznaczyła, że wypełnia on tzw. ustawę nakładową. "Czy to wystarczy? Zawsze chcielibyśmy na ochronę zdrowia więcej" - mówiła.
Jaka składka zdrowotna dla przedsiębiorców w 2025?
W koalicji rządowej wciąż trwają rozmowy dot. tego, jak konkretnie będzie wyglądać obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Absolutny plan minimum to rezygnacja z poboru składki od sprzedaży aktywów trwałych
- powiedział w środę minister Domański, dodając, że oprócz tego na stole leży "kilka propozycji" złożonych przez partie koalicyjne.
"Jest propozycja, którą przedstawiłam wraz z minister Leszczyną jeszcze w marcu, na której korzystało 93 proc. polskich przedsiębiorców - każdy, kto rozliczał się na podatku liniowym, i większość tych, którzy rozliczają się ryczałtem. Jest propozycja Lewicy, jest propozycja PSL oraz jest propozycja Polski 2050, a właściwie to już dwie propozycje, dlatego że wygląda na to, że pojawi się tutaj jeszcze jedna modyfikacja tego projektu" - wyliczał w środę Domański, nie precyzując jednak, o jakiej modyfikacji mowa.
Minister przyznał, że w sprawie cały czas "toczy się dyskusja", a rolą MF jest przede wszystkim zabezpieczenie środków. "To, co planujemy na odejście od poboru składki zdrowotnej w momencie sprzedaży aktywów trwałych plus to nowe rozwiązanie - one razem sięgną 4 mld zł" - powiedział.