Źle wyliczone świadczenia dla seniorów. Co można zrobić, żeby odzyskać pieniądze z ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wskutek błędnych wyliczeń, musiał (i wciąż musi) wypłacać wyrównania. To wszystko efekt nieprawidłowości, jakie zaistniały przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalno-rentowych.

Źle wyliczone świadczenia dla seniorów. Co można zrobić, żeby odzyskać pieniądze z ZUS?

i

Autor: GettyImages Źle wyliczone świadczenia dla seniorów. Co można zrobić, żeby odzyskać pieniądze z ZUS?

Błędy w naliczeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Jak ustalił serwis money.pl, przy wyliczaniu świadczeń emerytalno-rentowych dochodziło do licznych nieprawidłowości.

Tylko w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z zaistniałą sytuacją wypłacił wyrównania w przeszło 4700 sprawach.

CZYTAJ TEŻ: ZUS wypłaca im co miesiąc minimum 1780 złotych. Świadczenie otrzymują coraz młodsi

Czy to dużo? Na tle ponad 3,6 mln decyzji – wydaje się, że mało. Potwierdza to rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, cytowany przez money.pl, który wskazuje, że wyrównania wypłacono dokładnie w 0,12 proc. ogółu wydanych decyzji.

Błędy w wyliczeniach - pomyłki ZUS i seniorów

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówią o ponad 17 tys. błędnie wydanych decyzji z lat 2016-2022. W ponad 16 tys. doszło do wyrównania świadczeń.

Błędy, jak zapewniają decydenci, leżą po stronie ZUS, ale i po stronie osób starających się o świadczenia. Bywa, że przedstawiają one niewłaściwe dokumenty, nie dostarczają części pism lub mają inne trudności, które skutkują nieodpowiednim naliczeniem świadczeń.

CZYTAJ TEŻ: L4 z powodu depresji? ZUS zmienia podejście: "Zaświadczenie może być skontrolowane"

Ministerstwo na ten moment nie planuje zmian w systemie wyliczeń. Warto jednak dodać, że seniorom przysługuje prawo do odwołania w ciągu miesiąca od wydanej decyzji.

Jak i gdzie złożyć odwołanie, w przypadku źle naliczonych świadczeń? 

Odwołanie należy złożyć do ZUS, który może zmienić dotychczasową decyzję albo skierować odwołanie do sądu, gdzie również może dojść do zmiany decyzji albo do oddalenia odwołania.

Później, w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia, przysługuje prawo do apelacji i ewentualne złożenie kolejnego odwołania do Sądu Najwyższego.

CZYTAJ TEŻ: Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązkowe i dobrowolne

Jeśli emeryt lub rencista nie dysponował odpowiednimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, może również złożyć wniosek w celu ponownego przeliczenia świadczeń, dostarczając odpowiednie materiały dowodowe i dokumenty w sprawie.

Krzysztof Cugowski ma marną emeryturę. Muzyk narzeka, że to grosze