Małpia ospa w Europie. Grzesiowski: wkrótce aktualizacja wytycznych

2024-08-26 15:48

Trwają prace nad zaktualizowanymi wytycznymi postępowania w przypadku małpiej ospy. Powinny być one udostępnione w najbliższych dniach – poinformował w poniedziałek główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Małpia ospa w Europie. Grzesiowski: wkrótce aktualizacja wytycznych

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS Małpia ospa w Europie. Grzesiowski: wkrótce aktualizacja wytycznych

Nowe wytyczne ws. małpiej ospy

„Pracujemy nad tymi wytycznymi. To jest sprawa bardzo świeża” – poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku Grzesiowski. Główny inspektor sanitarny przypomniał, że wytyczne ws. małpiej ospy wypracowano w Polsce dwa lata temu, a teraz są aktualizowane przez ekspertów na podstawie najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.

„To wszystko jest, więc tutaj nie trzeba aż tak nerwowo reagować i nagle działać. Pracuje grupa ekspertów nad aktualizacją tych wytycznych. Myślę, że w ciągu najbliższych dni one się ukażą” – poinformował Paweł Grzesiowski.

Jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień

Opieka nad pacjentami z małpią ospą

Główny inspektor sanitarny przypomniał, że na podstawie wytycznych sprzed dwóch lat w Polsce jest system opieki nad pacjentem z małpią ospą (mpox).

„Mamy ten system. My go modyfikujemy, ponieważ wiemy, że ten wirus jest bardziej zakaźny i może wywoływać cięższe zachorowania w Afryce. To na razie tyle wiemy” – powiedział Grzesiowski.

Wskazał, że na mocy tych przepisów choroba jest w Polsce notyfikowana, obowiązkowa jest izolacja chorego – do dwóch tygodni – i za zgodą lekarza może się odbywać w domu. Przewidziana jest też obowiązkowa, trwająca do trzech tygodni kwarantanna, możliwość izolacji pacjentów na oddziałach zakaźnych. Poinformował także o tym, że jest szczepionka przeciwko mpox dla ok. 5 tys. osób oraz dwa ośrodki (w Warszawie i Gdańsku) wyznaczone do badań.

„Mamy rozporządzenia, mamy dokumentację w tej sprawie jasną, że osoba z mpox podlega bardzo konkretnym procedurom” – zapewnił Paweł Grzesiowski.

Ospa małpia (mpox) jest odzwierzęcą chorobą zakaźną, która w sprzyjających warunkach może się przenosić również z człowieka na człowieka. O pojawieniu się nowej, groźniejszej formy małpiej ospy, która może zabić nawet 10 proc. chorych, naukowcy informowali na początku roku. Choroba rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt z zakażonymi osobami, w tym poprzez seks.

Nowa odmiana wirusa rozprzestrzenia się obecnie w Afryce, ale w ostatnim czasie potwierdzono też przypadek w Szwecji.