Na sanatorium z NFZ zwykle czekamy 10 miesięcy. Jak wyjechać poza kolejką?

2025-03-31 19:32

Last minute do sanatorium na NFZ? To da się zrobić. Niby nie wczasy, a jednak czasem udaje się leczenie uzdrowiskowe na Fundusz uzyskać niemal od ręki. Nie jest to opcja dla każdego, ale warto sprawdzić, jak działa system zwrotów, bo może akurat dla ciebie.

Na sanatorium z NFZ zwykle czekamy 10 miesięcy. Jak wyjechać poza kolejką?

i

Autor: GettyImages

Jeśli jesteś w stanie wyjechać dosłownie z dnia na dzień, nie masz ograniczeń w postaci konieczności planowania wolnego w pracy, nie masz pod opieką dzieci czy zwierząt, którym trzeba zorganizować zastępczy nadzór na czas twojej nieobecności, możesz skorzystać z wcześniejszego niż wynika z kolejki wyjazdu do sanatorium.

W NFZ funkcjonuje od lat system zwrotów, chociaż niewiele osób o nim wie i z niego korzysta. Na sanatorium w Polsce aktualnie czeka się średnio ok. 10 miesięcy, w niektórych województwach nawet kilkanaście miesięcy. Wyjazd za 3 dni? To możliwe!

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o budowaniu odporności na infekcje
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Czym są "zwroty" w NFZ?

Osoby, które otrzymały skierowanie do sanatorium, ale z różnych przyczyn rezygnują z wyjazdu, oddają swoje skierowania do NFZ. Te "zwrócone" miejsca trafiają do puli, z której mogą skorzystać inni pacjenci.

Każdy pacjent, którego skierowanie zostało pozytywnie zakwalifikowane oraz wpisane na listę oczekujących, ma szansę na wcześniejszy wyjazd do sanatorium w ramach tzw. zwrotów

– potwierdza Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oczywiście, są dodatkowe wymagania. Wiele zależy od tego, gdzie jesteś kierowany przez lekarza, na ile mobilny i gotów na spontaniczny wyjazd, a przede wszystkim - potrzeba też trochę szczęścia.

Jak wyjechać do sanatorium "ze zwrotu"

Jeśli zostałeś zakwalifikowany do leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ i czekasz w kolejce na miejsce, o możliwość wyjazdu wcześniej w ramach zwrotów dowiaduj się w swoim, właściwym oddziale (lista numerów ze skierowania i odpowiednich oddziałów na końcu artykułu).

 Oddział NFZ, w którym składałeś wniosek o skierowanie do sanatorium, powinien mieć wyznaczoną infolinię lub osobę do kontaktu w sprawie zwrotów.

Dowiedz się, w jaki sposób możesz sprawdzać, czy nie ma jakiegoś dostępnego terminu - to akurat zmienia się jak w kalejdoskopie. Dziś mówią, że nie ma żadnego terminu, jutro może ci się trafić kilka propozycji.

Pamiętaj, że informacje o terminie i miejscowości leczenia uzdrowiskowego w ramach "zwrotu" pacjent otrzymuje na mniej niż 14 dni przed wyjazdem – w praktyce może dowiedzieć się o planowanym wyjeździe nawet trzy dni przed jego rozpoczęciem.

Nie ustawiłeś się jak dotąd do kolejki do sanatorium na NFZ, bo przerażają cię odległe terminy? Przypomnij sobie zasady przyznawania sanatorium, złóż wniosek i spróbuj skorzystać z systemu zwrotów.

Zobacz: 4 ważne świadczenia na NFZ

Skierowanie ze zwrotów - ważne zasady

Sama dostępność terminu wyjazdu i twoja chęć skorzystania z niego to jeszcze za mało. Pamiętaj o dwóch ważnych zasadach:

  1. Odstęp czasowy: Pacjent nie może ponownie wyjechać na leczenie uzdrowiskowe wcześniej niż po 18 miesiącach od poprzedniego leczenia. Dotyczy to również wyjazdów w ramach zwrotów.
  2. Profil leczenia: Aby wykorzystać zwrócone skierowanie, musi ono odpowiadać profilowi twojego leczenia.

Chcąc uzyskać informację o możliwości skorzystania ze zwrotów, pamiętaj, że nie jest to system ogólnopolski. Możesz korzystać z puli właściwej dla twojego zamieszkania i przypisanemu mu oddziałowi wojewódzkiemu NFZ lub działowi lecznictwa uzdrowiskowego:

01 Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu;

02 - Kujawsko-Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy;

03 - Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie;

04 - Lubuski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze;

05 - Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi;

06 - Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie;

07 - Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie;

08 - Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu;

09 - Podkarpacki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie;

10 - Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku;

11 - Pomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku;

12 - Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach;

13 - Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach;

14 - Warmińsko-Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie;

15 - Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu;

16 - Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

Poradnik Zdrowie Google News