Na zwolnieniu od psychiatry lecisz na wakacje? ZUS wyjaśnia, czy to dozwolone

2024-07-30 12:52

Czy na zwolnieniu od psychiatry można jechać na wakacje? Wiele osób żyje w przekonaniu, że tak, ale są i takie osoby, które obawiają się, że ZUS nie podziela tego zdania. Czy zwolnienie od psychiatry daje inne możliwości niż zwolnienia wystawiane przez lekarzy innych specjalizacji? Rzecznik ZUS rozwiewa wątpliwości.

Na zwolnieniu od psychiatry lecisz na wakacje? ZUS wyjaśnia, czy to dozwolone

i

Autor: GettyImages Na zwolnieniu od psychiatry lecisz na wakacje? ZUS wyjaśnia, czy to dozwolone

Polacy coraz częściej korzystają ze zwolnień od psychiatry

Kondycja psychiczna Polaków nie jest najlepsza – wzrost liczby zwolnień od psychiatrów i zapaść w psychiatrii dzieci i młodzieży nie pozostawiają złudzeń.

Tylko w 2023 roku nasi rodacy byli łącznie 26 milionów dni na zwolnieniach wystawionych przez psychiatrów, głównie z powodu reakcji na ciężki stres, zaburzeń adaptacyjnych oraz depresji. Liczba zwolnień od psychiatrów jest o prawie 9 proc. większa niż w roku poprzednim.

"Zachęcam rodziców, by mówili co czują i co myślą". Psychiatra radzi, jak zapobiegać depresji u dzieci i młodzieży

Co można robić na zwolnieniu, a czego nie można, zwykle wiadomo. Mimo to ZUS informuje każdego roku o wielu próbach nadużywania zwolnień, celem wypoczynku lub... remontu we własnym domu. Tymczasem jest to niezgodne z prawem, a ZUS skrupulatnie kontroluje podejrzane zwolnienia. 

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zamiast brać urlop, idą na zwolnienie. ZUS sprawdza, kto symuluje

Czy na zwolenieniu od psychiatry można jechać na wakacje? 

Dziennikarze TVN24 w rozmowie z Pawłem Żebrowskim, rzecznikiem prasowym Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, postanowili rozwiać wątpliwości dotyczące możliwości pacjenta przebywającego na zwolnieniu wypisanym przez psychiatrę.

- Tak samo są sprawdzane zwolnienia lekarskie wystawiane np. na uszkodzone kolano od ortopedy, czy na schorzenia związane z kręgosłupem, jak i na depresję od psychiatry – podkreślił rzecznik ZUS w rozmowie z dziennikarzami redakcji biznesowej TVN, zwracając uwagę na fakt, że zwolnienie ma sprzyjać szybszemu powrotowi do zdrowia.

- Są dwie możliwości: chory albo musi leżeć, albo może chodzić. Trzeba przy tym przestrzegać zaleceń lekarza. Zatem zwolnienia lekarskiego nie możemy traktować jako wakacji czy urlopu. Również w przypadku zaświadczenia od psychiatry – podkreślił Paweł Żebrowski.

Czy na zwolnieniu od psychiatry trzeba siedzieć w domu?

Czy oznacza to, że musimy siedzieć cały czas pod adresem zgłoszonym przy wystawianiu zwolnienia przez psychiatrę? Niekoniecznie.

Możliwa jest zmiana miejsca, np. na dom rodziców czy innych krewnych, którzy się nami opiekują, pomagając dojść do zdrowia. O zmianie adresu należy poinformować w ciągu trzech dni od dnia zaistnienia tego faktu – mailowo albo telefonicznie.

W przeciwnym razie możemy, w razie kontroli ZUS, być zobligowani do zwrotu otrzymanego zasiłku wraz z odsetkami. Dodatkowe konsekwencje mogą spotkać pracownika ze strony pracodawcy, ponieważ w obliczu braku zwolnienia, nieobecność na stanowisku pracy będzie nieusprawiedliwiona.