Pospiesz się z wnioskiem, bo pieniądze z tego świadczenia przepadają bezpowrotnie. Czas do końca października

2024-10-16 14:59

ZUS przypomina studentom, którzy chcą nadal otrzymywać rentę rodzinną, że tylko do 31 października jest czas na złożenie wniosku wraz z koniecznymi dokumentami. Sprawdź, komu przysługuje taka renta, do jakiego wieku i kiedy w ogóle można się o nią ubiegać.

Pospiesz się z wnioskiem, bo pieniądze z tego świadczenia przepadają bezpowrotnie. Czas do końca października

i

Autor: GettyImages

Oczywiście, wniosek o przyznanie renty rodzinnej można złożyć w każdym momencie, jeśli spełniasz kryteria jej otrzymywania. Problem jednak w tym, że jeśli zależy ci na utrzymaniu ciągłości w otrzymywaniu pieniędzy i nie chcesz ich stracić za niektóre miesiące, trzeba wyrobić się z czasem.

Nie wystarczy samo złożenie wniosku. Potrzebne jest też specjalne potwierdzenie z uczelni, że kontynuujesz naukę, dlatego nie zostawiaj tej sprawy na ostatnią chwilę.

P. SZROT: PREZYDENT BĘDZIE DZIAŁAŁ, ŻEBY NIEPEŁNOSPRAWNI UZYSKALI WYŻSZE WSPARCIE

Komu przysługuje renta rodzinna

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, albo była ubezpieczona i spełniała warunki do ich uzyskania.

Co to oznacza w praktyce? Niemal po każdej osobie zmarłej bliskim przysługuje renta rodzinna, niezależnie od tego, ile miała lat w chwili śmierci, jeśli była ubezpieczona i w razie utraty zdrowia, uzyskałaby prawo do renty lub miała inne niezbywalne świadczenia, jak emerytura.

Przy ocenie prawa do renty rodzinnej przyjmuje się, że zmarły był całkowicie niezdolny do pracy, a w takiej sytuacji przysługują ubezpieczonym świadczenia.

Do renty rodzinnej mają prawo: 

  • Dzieci zmarłego, dzieci jego małżonka oraz dzieci przysposobione bezwarunkowo do ukończenia 16 lat.
  • Uprawnione dzieci nadal uczące się, do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty jest przedłużane do zakończenia tego roku studiów).
  • Dzieci bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub do 25 lat, w trakcie kontynuacji nauki.
  • Wnuki i rodzeństwo – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.
  • Inne dzieci – przyjęte co najmniej na rok przed śmiercią na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, z wyjątkiem dzieci które były wychowywane i utrzymywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Świadczenie na określonych warunkach przysługuje też wdowom i wdowcom, a nawet byłym małżonkom, jeśli otrzymywali alimenty oraz rodzicom na zasadach analogicznych jak małżonkom. Szczegółowych informacji na ten temat udziela ZUS.

Uczącym się dzieciom świadczenie przysługuje, jeśli dowiodą, że kontynuują naukę, stąd teraz to przypomnienie z ZUS i wymóg nowego wniosku dla studentów na kolejny rok akademicki oraz konieczność przedstawienia zaświadczenia o kontynuacji nauki.

Od czego zależy wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej zależy przede wszystkim od tego, jak duże byłoby świadczenie, gdyby pobierała je osoba zmarła. W zależności od tego, jak duża emerytura bądź renta należałaby się zmarłemu, oblicza się wyjściowe 100 proc. świadczenia.

Uwaga, nie jest to jednak aktualnie suma mniejsza niż 1780,96 zł brutto (tyle wynosi minimalne świadczenie z tytułu renty czy emerytury). Zarazem nie oznacza to, że każda osoba uprawniona do renty rodzinnej otrzyma co najmniej takie pieniądze. Wręcz przeciwnie. 

Renta jest jedna, dzielona na wszystkich uprawnionych, więc jeśli ktoś osierocił troje dzieci, a żona nie pracuje, bo się nimi zajmuje, renta jest dzielona na 4 części. 

Podział środków też odbywa się na określonych zasadach.

Renta rodzinna - jak jest dzielone świadczenie na osoby uprawnione

Jeśli do świadczenia uprawniona jest jedna osoba, otrzyma 85 proc. świadczenia, które by przysługiwało osobie zmarłej.

Gdy uprawnione są dwie osoby, każda z nich dostanie połowę z 90 proc. sumy wyjściowej.

W przypadku uprawnienia trzech osób i więcej, podstawą świadczenia dla nich jest 95 proc. sumy wyjściowej, ale każdy uprawniony otrzyma 1/3 sumy (lub odpowiednio mniejszy ułamek, kiedy tych osób jest więcej). W praktyce mogą to być bardzo małe pieniądze.