ZUS na tropie lewych zwolnień. Cztery sytuacje najczęściej są pod lupą

O tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych miewa osoby korzystające ze zwolnień lekarskich na celowniku, wiadomo nie od dzisiaj. Oczywiście, nie ma nic złego w korzystaniu ze zwolnienia na czas choroby. ZUS stawia sobie za cel namierzenie tych osób, które niewłaściwie używają zwolnień. W jakich sytuacjach można spodziewać się kontroli, weryfikującej stan pacjenta korzystającego ze zwolnienia?

ZUS na tropie lewych zwolnień. Cztery sytuacje najczęściej są pod lupą

i

Autor: GettyImages ZUS na tropie lewych zwolnień. Cztery sytuacje najczęściej są pod lupą

Polacy spędzili łącznie 273,5 miliona dni na zwolnieniu

Zwolnienie L4 przysługuje pracownikom w sytuacjach, gdy ich stan zdrowia nie pozwala na świadczenie pracy. Problem w tym, że część osób nadużywa tego typu zwolnień.

CZYTAJ TEŻ: Tego nie rób, jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim. Konsekwencje? Surowe

ZUS podaje, że w ubiegłym 2023 r. Polacy aktywni zawodowo i zatrudnieni na umowach umożliwiających korzystanie ze zwolnień, łącznie byli aż 273 500 000 dni na zwolnieniu – tak, 273,5 miliona dni na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Statystycznie jednak na jedną osobę przypada średnio 11 dni.

Poradnik Zdrowie: Wypalenie zawodowe

Oprócz tego, istnieje możliwość korzystania ze zwolnień celem opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Kiedy ZUS kontroluje zwolnienie L4? 

ZUS, chociaż oczywiście pracownicy mają świadomość, że niekiedy skorzystanie ze zwolnienia jest konieczne, ma też na uwadze fakt, że konieczne jest monitorowanie osób, które na zwolnieniach przebywają w sposób, który może być niezgodny z prawem.

CZYTAJ TEŻ: Na zwolnieniu od psychiatry lecisz na wakacje? ZUS wyjaśnia, czy to dozwolone

Takie sposoby to np. wykonywanie innej pracy zarobkowej, robienie remontu, wyjazd na wakacje. Jakie zwolnienia są szczególnie podejrzane?

  • Krótkie, ale regularnie powtarzane L4
  • Kolejne zwolnienia od różnych lekarzy
  • Częste i naprzemienne korzystanie ze zwolnień na siebie i na członków rodziny
  • Stwierdzone wcześniej niewłaściwe korzystanie ze zwolnień i odebranie prawa do zasiłku/wynagrodzenia za okres zakwestionowanego zwolnienia

7 ważnych badań, które możesz zrobić na NFZ. Warto!

Jak ZUS przeprowadza kontrolę? 

Kontrolerzy mogą więc odwiedzać mieszkania i/lub miejsca deklarowanego pobytu w okresie zwolnienia. Jeśli dana osoba ma więcej niż jednego pracodawcę, może być sprawdzane również miejsce pracy.

Kontroli podlegać mogą też media społecznościowe, w których „chorym” zdarza się publikować zdjęcia z zagranicznych wojaży lub innej pracy zarobkowej.

Poza tym, ZUS może skorzystać z zeznań świadków. Jak przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, często podstawą wszczęcia weryfikacji zwolnienia jest zawiadomienie przez pracodawcę lub osobę trzecią, np. sąsiada lub współpracownika.

Nieobecność w miejscu kontroli wiąże się z koniecznością złożenia wyjaśnień, czy taka nieobecność była uzasadniona (np. wizyta u lekarza lub w aptece).

Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, osoba korzystająca niewłaściwie ze zwolnienia traci prawo do wynagrodzenia lub zasiłku za ten okres, jak również może być zobowiązana do spłacenia uzyskanych wcześniej świadczeń. 

CZYTAJ TEŻ: Był na L4 i wyszedł z domu. Chwilę później zjawiła się kontrola ZUS