Chcesz zrobić tatuaż z henny? Sprawdź skład. "Niebezpieczna substancja"

2024-07-21 9:12

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed pozornie bezpiecznymi, zmywalnymi tatuażami. Są dość popularne, zwłaszcza w czasie wakacji. Tymczasem zdarza się, że zawierają niedozwolone składniki.

Chcesz zrobić tatuaż z henny? Sprawdź skład. Niebezpieczna substancja

i

Autor: GettyImages

Według GIS podstawowy problem polega na tym, że tatuaże z henny nieraz zawierają składniki, które są stosowane w preparatach przeznaczonych do farbowania włosów.

Co w tym złego?

Ich zastosowanie bezpośrednio na skórę, a nie na włosy, może wywołać niepożądane odczyny, podrażnienia.

Nikita pochwaliła się nowym tatuażem na ręce. Nie pamiętała jak nazywa się ten znak interpunkcyjny

Tatuaże zmywalne - to powinno być na etykiecie

GIS przypomina, że produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny, muszą spełniać wymagania dotyczące produktów kosmetycznych.

Jeśli decydujesz się w ten sposób ozdobić skórę, zapoznaj się starannie z etykietą dołączoną do opakowania. Muszą być na niej informacje dotyczące:

  1. Składu produktu – powinien być poprzedzony słowem „Ingredients” i zawierać nazwy składników w nomenklaturze międzynarodowej.
  2. Barwników – w produktach do wykonania tatuaży zmywalnych mogą być stosowane wyłącznie barwniki dopuszczone do stosowania w produktach kosmetycznych. Takie barwniki wymienione w składzie są zazwyczaj oznaczane numerami Colour Index, np. CI 77891.
  3. Osoby odpowiedzialnej – etykieta powinna wskazywać osobę odpowiedzialną za produkt na terenie Unii Europejskiej (np. producenta, importera, dystrybutora).

Tatuaż z henny - tego w składzie być nie powinno

Zakazane substancje - obecność p-fenylenodiaminy (PPD) w produktach przeznaczonych do stosowania na skórę jest niedopuszczalna. Może być używana jedynie w produktach do farbowania włosów.

Niestety, znane są nawet przypadki śmiertelnej reakcji alergicznej na fenylenodiaminy.

PPD przyczynia się też do powstania tzw. uczulenia krzyżowego. Odporność organizmu wraz z każdym kolejnym kontaktem zmniejsza się. Może więc częściej dochodzić do alergii, w kontakcie z substancjami chemicznymi, występującymi w produktach spożywczych, barwnikach włókienniczych, kosmetykach.

Para-fenylenodiamina może odkładać się w organizmie przez lata. Z łatwością przenika do organizmu człowieka przez skórę, zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwory, zapalenia i owrzodzenia skóry, powodując zaburzenia oddychania.

Reakcje niepożądane - co robić

Jeśli po zrobieniu tatuażu zmywalnego wystąpiła u ciebie reakcja niepożądana, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami.

Ciężkie działanie niepożądane należy zgłosić do Instytutu Medycyny Pracy.

Źródło: GIS na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 dot. produktów kosmetycznych