Co zrobić, gdy zachorujesz w długi weekend? W tych miejscach uzyskasz pomoc medyczną

2024-08-14 15:12

Przed nami kolejny już w tym roku długi weekend. Choć nie jest on w całości ustawowo wolny od pracy - to nie da się ukryć, że trudniej wówczas znaleźć pomoc medyczną w przypadku przeziębienia, gorączki czy bólu brzucha. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Co zrobić, gdy zachorujesz w długi weekend?

i

Autor: Getty Images Co zrobić, gdy zachorujesz w długi weekend?

Pomoc lekarska w długi weekend. Gdzie jej szukać?

Choroba nie wybiera i może dopaść nas w najmniej oczekiwanym momencie, np. w czasie długiego weekendu. W tym czasie gabinet lekarza rodzinnego jest zamknięty. Co wówczas robić, jeśli w wolnym dniu czujemy się źle lub stan naszego zdrowia się pogorszy?

W tych okolicznościach możemy udać się po pomoc medyczną do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowe wolne od pracy. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się wyszukiwarka najbliższych punktów od naszego miejsca zamieszkania lub obecnej lokalizacji.

Internetowe Konto Pacjenta - Informacje o Twoim zdrowiu w jednym miejscu

Kiedy zgłosić się po pomoc lekarską w majówkę?

Lekarz, który przebywa na dyżurze, udziela porad w warunkach ambulatoryjnych lub telefonicznie. Na pacjent.gov.pl czytamy, że w uzasadnionych medycznie przypadkach może zdecydować się na wizytę domową.

Z nocnej opieki i świątecznej opieki zdrowotnej możemy w długi weekend skorzystać w kilku przypadkach, gdy:

  1. nagle zachorujemy,
  2. nasz stan zdrowia gwałtownie ulegnie pogorszeniu, a nie pojawiły się symptomy wskazujące na bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia,
  3. zastosowanie środki domowe lub przyjmowane leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  4. zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na rozwój choroby i stan zdrowia;
  5. dojdzie do zaostrzenia choroby przewlekłej,
  6. rozwinie się infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką,
  7. nie ustępują bóle brzucha, bóle głowy mimo stosowania leków,
  8. wystąpią wymioty lub biegunka, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku.

Jeśli ból zęba jest nie do wytrzymania, to możemy zgłosić się na dyżur stomatologiczny. Portal pacjent.gov.pl podaje, że placówki udzielają pomocy doraźnej w dni powszednie od 19:00 do 7:00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni ustawowe wolne od pracy.

Infolinia NFZ czynna całą dobę

Aby uzyskać szybką i kompleksową informację dotyczącą punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, możemy zadzwonić na bezpłatną, całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia pod numerem 800 190 590.

Gdy sytuacja wymaga interwencji służb ratunkowych, jest niebezpieczna oraz stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.