Darmowa pomoc specjalisty już kolejnego dnia. Skorzystaj z platformy CDO

2024-07-22 14:26

Pomoc psychodietetyka bywa nieodzowna kiedy próbujemy zmienić nawyki żywieniowe, lub schudnąć, ale wciąż powraca problem motywacji. Dzięki darmowej platformie o nazwie Centrum Dietetyczne Online możemy zupełnie za darmo skonsultować się ze specjalistą i otrzymać cenne wskazówki.

Darmowa pomoc specjalisty już kolejnego dnia. Skorzystaj z platformy CDO

i

Autor: Fot. Getty Images

To jak się odżywiamy, jest ściśle połączone z naszą psychiką. Przez lata kształtujemy różne nawyki, które ostatecznie mogą okazać się wysoce szkodliwe dla naszego zdrowia. Co gorsza, każda zmiana może być trudna i obarczona sporym wysiłkiem, dlatego warto sięgać po specjalistyczną wiedzę.

Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Psychodietetyk na NFZ. W czym pomoże specjalista?

Centrum Dietetyczne Online to specjalna platforma, która skupia takich specjalistów jak dietetyk, psychodietetyk oraz fizjoterapeuta. Rejestrując się, zyskujemy dostęp do darmowych konsultacji w formie wideo-rozmowy. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie zupełnie bezpłatnie możemy pozyskać wiedzę przez Internet, rozmawiając ze specjalistą.

- Psychodietetyk pomaga odnaleźć przyczynę i wyjaśnić, skąd może brać się opór. Przykładowo, może to wynikać ze stosowania wielu sztywnych, nieskutecznych restrykcji żywieniowych. Wówczas praca psychodietetyczna obejmuje modyfikację niekorzystnych przekonań i kształtowanie elastycznego podejścia do jedzenia - wyjaśnia psycholożka CDO, Paulina Bartosik.

Ekspertka podkreśla, że rolą psychodietetyka jest znalezienie przyczyny, która sprawia, że wciąż nie możemy zmienić nawyków żywieniowych. Wówczas w grę wchodzi np. praca nad modyfikacją i ponownym ukształtowaniem przekonań i bardziej elastycznego podejścia do żywienia.

- Wsparcie może oczywiście otrzymać każda osoba, która odczuwa trudności w odżywianiu – mogą one występować niezależnie od masy ciała. Osoby „mieszczące się” w prawidłowym zakresie wskaźnika masy ciała BMI również mogą przejawiać niezdrowe zachowania żywieniowe. Mogą to być: nadmierna kontrola diety, jedzenie emocjonalne, pod wpływem stresu czy nudy, dzielenie jedzenia na dobre i złe. Psychodietetyk ocenia skalę problemu, pomaga zrozumieć, skąd pochodzi i zaleca wprowadzenie odpowiednich działań naprawczych - wyjaśnia Paulina Bartosik.

Ekspertka podkreśla, że w ramach Centrum Dietetycznego Online konsultacje z psychodietetykiem na NFZ mają zazwyczaj charakter krótkoterminowy. A to oznacza, że praca skupia się na określonej trudności związanej z jedzeniem, którą zgłosił pacjent, lub którą dostrzegł specjalista w drodze analizy.

- Praca z psychodietetykiem nie zastąpi regularnej, długoterminowej psychoterapii. Nie każdy psychodietetyk posiada kompetencje, aby pomóc osobom z zaburzeniami odżywiania. W takim przypadku kluczowa jest stała opieka psychiatry i psychoterapeuty, a oddziaływania dietetyczne muszą przebiegać pod kontrolą tych specjalistów - zaznacza Paula Gosa, psycholożka i dietetyczka CDO.

Jakiej pomocy szukamy u psychodietetyka? Skorzystaj z CDO

Czasem zastanawiamy się, czym tak naprawdę różni się psychodietetyk od dietetyka. Otóż w CDO dietetycy zajmują się edukacją żywieniową, a psychodietetyk to psychoedukacja głównie w obszarze odżywiania. Dietetyk dzięki wiedzy dostosowuje zalecenia żywieniowe do różnego typu problemów zdrowotnych w tym np. niedoczynności tarczycy, zaburzeń lipidowych czy zróżnicowanych chorobach układu pokarmowego. 

- Jeśli głównym problemem, z którym się zgłaszamy jest nadmierna masa ciała, dobrze, żeby to dietetyk w pierwszej kolejności ocenił sposób odżywiania i zdiagnozował przyczyny dodatniego bilansu energetycznego. Dopiero kiedy przyczyny okazują się częściowo uzależnione od problemów o podłożu psychologicznym – wtedy przydatna może okazać się wizyta u specjalisty z zakresu psychodietetyki - wyjaśnia Paulina Bartosik.

Psycholożka Paula Gosa wskazuje, że wiele osób boi się korzystać ze specjalistycznej pomocy z lęku przed oceną. Zaznacza jednak, że w CDO pracują osoby pełne zrozumienia i empatii i ich celem jest pomoc polegająca na wdrażaniu metody małych kroków. W konsultacjach pełnych empatii we współpracy z pacjentem szukają właściwego rozwiązania.

Okazuje się, że osoby, które zdecydowały się na pomoc psychodietetyka, jako główny problem wskazywały emocje. Wówczas zadaniem specjalisty jest dokonanie oceny problemu i jego skali oraz wskazanie faktycznego źródła.

- Z reguły pacjenci są zaskoczeni, że liczy się nie tylko, co jedzą, ale również kiedy i w jakich okolicznościach. Jeśli ktoś deklaruje, że zajada stres, lecz podczas rozmowy okazuje się, że przez cały pobyt w pracy nie spożywa konstruktywnych posiłków, a dopiero po powrocie do domu zaczyna jeść, psychodietetyk może doradzić, by w pierwszej kolejności zadbać o regularność jedzenia posiłków - wyjaśnia psycholożka Paulina Bartosik.

Specjalistka podkreśla również, że praca nad stresem może wymagać dodatkowych konsultacji z psychoterapeutą, czy psychiatrą. Natomiast dzięki zadbaniu o właściwe odżywianie pacjent zyskuje siły do dalszej walki o poprawę stanu emocjonalnego.

Poniżej znajduje się link do naszej odrębnej publikacji, gdzie wyjaśniamy jak szybko zarejestrować się do Centrum Dietetycznego Online i umówić się na konsultację ze specjalistą.

CZYTAJ TEŻ: Prywatnie wydasz majątek, a tu skorzystasz za darmo. Terminy do specjalistów nawet na jutro