Jak wyjechać do sanatorium bez kolejki? Podpowiadamy, gdzie trzeba zadzwonić

Sanatorium bez kolejki? Brzmi jak marzenie, ale tak - to możliwe. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób można skorzystać z tej możliwości i rozpocząć leczenie szybciej, niż się tego spodziewasz. Sprawdź, w jaki sposób można wyjechać "od ręki" do sanatorium.

Jak wyjechać do sanatorium bez kolejki? Podpowiadamy, gdzie trzeba zadzwonić

i

Autor: GettyImages Jak wyjechać do sanatorium bez kolejki? Podpowiadamy, gdzie trzeba zadzwonić

Czy można "od ręki" pojechać do sanatorium? 

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza do sanatoriów. Można skorzystać z leczenia w uzdrowiskach szybciej, niż wskazują na to kolejki. Jak to możliwe? Przyczyną są tzw. zwroty uzdrowiskowe.

To, innymi słowy, oferty szybkich wyjazdów na leczenie. O jak szybkich wyjazdach mowa? Rozpoczęcie pobytu w sanatorium jest możliwe w czasie krótszym niż 14 dni.

CZYTAJ TEŻ: Wyjazd do sanatorium z NFZ - procedury krok po kroku

Poradnik Zdrowie: Wypalenie zawodowe

Jak można szybko wyjechać do sanatorium?

Chętni pacjenci mogą kontaktować się ze specjalnie uruchomioną w tym celu infolinią NFZ. Kontakt jest możliwy w dni powszednie, w godzinach 8:00-16:00. Należy dzwonić pod numer (42) 275-40-83 lub (42) 275-40-89. Ponadto informacji udzielają pracownicy i pracownice NFZ w Sali Obsługi Klientów w Łodzi oraz w najbliższych delegaturach.

Jeśli więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjechać za mniej niż dwa tygodnie, warto skorzystać z takiej oferty. Skąd się biorą wolne miejsca w sanatoriach? To miejsca, które zwalniają się w sytuacji, gdy osoba, która miała zaplanowany pobyt w danym terminie, z jakichś powodów nie może z niego skorzystać.

Leczenie uzdrowiskowe w wersji ambulatoryjnej - na czym polega

To nie koniec możliwości: pacjenci mogą skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w wersji ambulatoryjnej. Co to oznacza? W takim przypadku pacjent sam może wybrać termin i miejsce, w którym chciałby skorzystać z leczenia w formie zabiegów.

Pacjent może również zdecydować, czy chciałby skorzystać z 6, 12, a nawet 18 dni zabiegów. Co istotne, w takim przypadku NFZ finansuje koszty zabiegów, jednak koszty zakwaterowania i wyżywienia ponosi pacjent - w przeciwieństwie do pobytu sanatoryjnego, gdzie również te koszty pokrywa NFZ.

CZYTAJ TEŻ: Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska? Sprawdź, komu przysługuje sanatorium!

Uzdrowisko Leukerbad - termalne rozkosze w sercu Alp

Do którego sanatorium można szybko wyjechać?

Na liście sanatoriów z wolnymi miejscami znajdują się znane i lubiane miejscowości uzdrowiskowe, m.in.: Busko-Zdrój, kultowy Ciechocinek, Horyniec-Zdrój, Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Szczawnica czy Ustroń.

Jeśli więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjechać w ciągu najbliższych dwóch tygodni, warto skorzystać z tych pobytów. Wspomniane kurorty to miejsca znane z szerokiego wyboru zabiegów uzdrowiskowych.

Wyjazd do sanatorium niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych i psychicznych. Sanatoria oferują kompleksową rehabilitację, w ramach której pacjenci mają dostęp do specjalistycznych zabiegów dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Pomagają one w leczeniu schorzeń układu krążenia, oddechowego, nerwowego, ruchowego, a także skutecznie łagodzą ból i poprawiają kondycję fizyczną.

Dlaczego warto jechać do sanatorium? 

Sanatoria często znajdują się w miejscowościach bogatych w naturalne zasoby, takie jak wody mineralne czy korzystny mikroklimat, które wspomagają proces leczenia. W sanatoriach pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę medyczną – lekarze i fizjoterapeuci stale monitorują stan zdrowia pacjentów i na bieżąco dostosowują terapie do postępów w leczeniu.

Nie da się ukryć, że dla wielu osób pobyty w sanatoriach mają również walory towarzystkie. Stanowią też pożądany czas bez codziennych stresów i obowiązków, co sprzyjaja relaksowi i odpoczynkowi i prowadzi do poprawy kondycji psycho-fizycznej. 

CZYTAJ TEŻ: NIK skontrolował jakość powietrza w uzdrowiskach. Często lepiej zostać w swoim mieście