Kardiolodzy zyskają nowe uprawnienia. „Ogromna korzyść dla pacjentów”

2024-12-10 14:00

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przepisami, które pozwolą kardiologom przeprowadzać tomografię komputerową tętnic wieńcowych. Nowe regulacje usprawnią nieinwazyjną diagnostykę choroby niedokrwiennej serca, odciążą radiologów, ale również poprawią dostępność leczenia dla pacjentów.

Kardiolodzy zyskają nowe uprawnienia. „Ogromna korzyść dla pacjentów”

i

Autor: Getty Images Kardiolodzy czekają na zmianę przepisów, dzięki której będą mogli wykonywać zabiegi tomografii komputerowej tętnic wieńcowych

Eksperci widzą korzyści 

Tomografia komputerowa tętnic wieńcowych to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych narzędzi diagnostycznych. Odgrywa kluczową rolę w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca – jest nieinwazyjna, pozwala na szczegółową ocenę struktury i funkcji serca, a także na szybkie i dokładne wykrywanie zmian w tętnicach wieńcowych. Z tego powodu jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych prób wysiłkowych, ale też ważnym elementem poprawy skuteczności leczenia. W Polsce trwają prace nad zmianami prawnymi, które formalnie uprawnią kardiologów do samodzielnego przeprowadzania i interpretacji tych badań. Rozwiązanie to nie tylko odciąży radiologów, ale również znacząco skróci czas oczekiwania na diagnostykę i przyspieszy proces leczenia pacjentów z chorobami serca.

 - Obecnie dostęp do obrazowania naczyń wieńcowych bywa ograniczony, a proces uzyskania opisu stale się przedłuża, w ostatnim okresie do wielu tygodni, a nawet miesięcy. Uzyskanie formalnych kompetencji w tym zakresie przez kardiologów to przede wszystkim odciążenie radiologów, znacznie skrócenie czasu diagnostyki i usprawnienie całego procesu leczenia. To zmiana, na którą czekało zarówno środowisko medyczne, jak i sami pacjenci, dla których proponowane zmiany znacznie poprawią dostęp do wymienionego świadczenia i usprawnią cały proces diagnostyki i leczenia, zmniejszą obciążenia inwazyjną koronarografią diagnostyczną. W Polsce dysponujemy odpowiednią liczbą kardiologów interwencyjnych czy elektrofizjologów, którzy posiadają olbrzymie doświadczenie w zakresie zaawansowanych procedur z wykorzystaniem badań obrazowych – ocenia prof. Przemysław Mitkowski, poprzedni prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zmiana zgodna z międzynarodowymi wytycznymi

Propozycja zmiany obowiązujących regulacji prawnych, umożliwiająca kardiologom wykonywanie i interpretację badań tomografii komputerowej tętnic wieńcowych, jest zgodna z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), które w sierpniu 2024 roku wskazało, że jest to badanie o najwyższej skuteczności diagnostycznej. Implementacja tych rozwiązań w Polsce zwiększy dostęp do zaawansowanej diagnostyki, skróci czas oczekiwania na badania i usprawni cały proces leczenia. – podkreślają kardiolodzy.

Przekazanie tych kompetencji w ręce kardiologów to również poprawa koordynacji opieki i zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia, jak i istotne ograniczenie hospitalizacji, co bezpośrednio przekłada się na efektywność całego systemu ochrony zdrowia. To również duże wsparcie dla specjalistów radiologii i ich znaczne odciążenie z pracy, którą z powodzeniem mogą wykonywać kardiolodzy.

Kluczowa rola w walce z główną przyczyną zgonów

Choroby układu krążenia wciąż pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce, odpowiadając za niemal 50% wszystkich przypadków. Dlatego tak istotne jest, aby nowoczesne technologie diagnostyczne, takie jak tomografia tętnic wieńcowych, były szeroko dostępne i skutecznie wykorzystywane.

Eksperci podkreślają, że umożliwienie kardiologom przeprowadzania badania tomograficznego tętnic wieńcowych to odpowiedź na rosnące potrzeby zdrowotne społeczeństwa. - Wprowadzenie tej zmiany nie tylko ułatwi dostęp do nowoczesnej diagnostyki, ale także pozwoli na bardziej kompleksowe podejście do leczenia pacjentów z chorobami serca i układu krążenia. Kardiolodzy są do tej roli doskonale przygotowani, bo ocena naczyń wieńcowych to nasza codzienność. Skala schorzeń sercowo – naczyniowych wymaga podjęciach każdego możliwego działania, które usprawni opiekę nad największą grupą chorych – dodaje prof. Robert Gil, prezes PTK.

Przekazanie nowych kompetencji kardiologom to krok naprzód w kierunku zwiększenia dostępności wysokospecjalistycznej diagnostyki i poprawy jakości leczenia. Zmiana ta jest wyrazem nowoczesnego podejścia do opieki zdrowotnej, w której kluczowe znaczenie ma szybkość, precyzja i dobro pacjenta.