Raport Barometr WHC przedstawia zmiany w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Poddane analizie dane zebrane zostały w październiku oraz w listopadzie 2024.
Postrzegamy dysproporcję między zawartością koszyka świadczeń "gwarantowanych" i wielkością środków na jego realizację jako zasadniczą niesprawiedliwość i elementarną nieprawidłowość systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
- czytamy w raporcie.
Co więcej, ta dysproporcja prowadzi do "poważnych patologii w systemie opieki zdrowotnej". Do największych patologii zaliczane są:
- kolejki
- korupcja
- korzystanie z przywileju
- dostęp do świadczeń "luksusowych" jednocześnie z ograniczonym dostępem do podstawowych świadczeń specjalistycznych
Dostęp do świadczeń zdrowotnych. Ile poczekamy w kolejce?
Jakie najważniejsze wnioski udało się wyciągnąć z analizy danych? Po pierwsze jeśli chodzi o dostęp do świadczeń zdrowotnych (świadczenia zdrowotne jako działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia, np. porada lekarska, badanie, zabieg, operacja), to w październiku oraz listopadzie 2024 roku czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie wyniósł aż 4,2 miesiąca.
Jest to wydłużenie czasu o 0,7 miesiąca w porównaniu do poprzedniego raportu Barometr WHC, gdzie stan na lipiec i sierpień 2023 wynosił 3,5 miesiąca.
Czas oczekiwania na poradę specjalisty i badanie diagnostyczne
Z raportu dowiadujemy się również, ile trzeba poczekać średnio na poradę lekarza specjalisty. Czas ten wynosi średnio 4,3 miesiąca, co w porównaniu do poprzedniego raportu jest dłuższe o 0,6 miesiąca.
Jeśli chodzi o badanie diagnostyczne, to według wcześniejszego raportu w 2023 roku trzeba było poczekać na nie 2,5 miesiąca. Teraz czas ten wydłużył się o 0,6 miesiąca, do średnio 3,1 miesiąca.
To idealnie obrazuje problem ograniczonego dostępu do lekarzy specjalistów oraz długi czas oczekiwania na świadczenia. Niestety, to przekłada się na wydłużoną etapowość leczenia.
Ile zajmie leczenie? Tak wyglądają realia
Jak donosi raport, od czasu wizyty u lekarza POZ do operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych mija 35,8 mies. Czas oczekiwania od wizyty u ortodonty na leczenie aparatem ortodontycznym wynosi aż 21 miesięcy. Jeśli chodzi natomiast o operację wymiany zastawki serca, to od wizyty u lekarza POZ do operacji mija 21,4 mies.
Udało się również dowiedzieć, jak długo trwa rozpoznanie epilepsji. Od momentu, w którym pacjent trafi na SOR, aż do wizyty w poradni leczenia padaczki mija 13,4 mies.
Gdzie poczekamy najdłużej? Tak wydłużyły się kolejki
Jeśli chodzi o kolejki do świadczeń, to najbardziej wydłużyły się one w dziedzinach:
- geriatria - czas oczekiwania 5,3 mies.;
- endokrynologia - czas oczekiwania 7,6 mies.;
- immunologia - czas oczekiwania 5,3 mies.;
- otolaryngologia - czas oczekiwania 8,7 mies.;
- chirurgia ogólna - czas oczekiwania 3,8 mies.;
- reumatologia - czas oczekiwania 6,2 mies.
Jeśli chodzi natomiast o kolejki do specjalistów, to najdłużej poczekamy do angiologa (13,9 mies.), otolaryngologa dziecięcego (4,2 mies.) oraz do neurochirurga (8,3 mies.).