Według dyrektor aktualizacja, zaproponowana przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, została zaakceptowana przez resort zdrowia.
Pozwoli nam to jeszcze efektywniej wykorzystać możliwości, którymi dysponujemy. Po zmianach w Małopolsce będą 144 zespoły ratownictwa medycznego, czyli ich liczba zwiększy się o pięć ZRM
– poinformowała Bogacz podczas poniedziałkowego briefingu.
Jak wskazała, zmiany polegają na przekwalifikowaniu sześciu całodobowych specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego (ZRM S) na podstawowe zespoły ratownictwa medycznego (ZRM P) w miejscach stacjonowania:
- Wolbrom (powiat olkuski),
- Węgrzce (powiat krakowski),
- Wieliczka (powiat wielicki),
- Chrzanów (powiat chrzanowski),
- Zakopane (powiat tatrzański),
- Tarnów (miasto Tarnów).
Dodatkowo przekwalifikowany będzie działający 16 godzin na dobę (15.00–7.00) ZRM S, stacjonujący w miejscowości Skawina na działający 24 godziny na dobę ZRM P.
Plany zakładają także uruchomienie pięciu nowych ZRM P, działających przez 12 godzin na dobę, w porze dziennej przez cały rok, z miejscami stacjonowania w miejscowościach:
- Tarnów,
- Jadowniki Mokre (gmina Wietrzychowice, powiat tarnowski),
- Wieliczka,
- Nowy Sącz,
- Kraków.
Oraz wydłużenie czasu działania ZRM P stacjonującego w miejscowości Skawina, z ośmiu godzin (7.00 – 15.00) do 12 godzin (7.00 – 19.00) na dobę.
Małopolskie: Ile czeka się na karetkę?
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar poinformował, że tylko we wrześniu 2024 roku w Małopolsce dyspozytornie medyczne odebrały prawie 35 tys. połączeń na numer alarmowy 112 i 999. Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały blisko 23 tys. razy. Prawie 9 tys. razy udzielono pomocy na miejscu, a niemal 14 tys. interwencji kończyło się przewiezieniem chorego do szpitala.
W cały zeszłym roku - przekazał wojewoda - do dyspozytorni medycznych w Krakowie i Tarnowie wpłynęło blisko 444 tys. zgłoszeń z numeru alarmowego 112 i 999, w tym do krakowskiej dyspozytorni prawie 319 tys.
Średni czas interwencji (od przyjęcia przez zespół ratownictwa medycznego zgłoszenia o zdarzeniu do powrotu do gotowości operacyjnej) to 1 godzina 5 minut w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 1 godzina 10 minut poza miastami powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
Według wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego Pawła Nesteraka w 2023 roku ZRM-y wyjeżdżały 254 268 razy, a 154 844 wyjazdów kończyło się przewiezieniem poszkodowanego do szpitala.
Polecany artykuł: