MZ zabiera się za kolejki na rehabilitację. Ukróci "bezpodstawne" skierowania?

2024-10-01 10:03

Kolejki na rehabilitację wkrótce mogą stać się znacznie krótsze. A to za sprawą nowego projektu Ministerstwa Zdrowia, który zakłada lepszą ocenę stanu pacjenta przed, w trakcie i po rehabilitacji. Zmiana ma zmniejszyć liczba skierowań, które wystawiane są "na wyrost", a pacjenci którzy rzeczywiście potrzebują rehabilitacji, zyskają pierwszeństwo.

Rehabilitacja na NFZ: MZ zabiera się za kolejki. Ukróci bezpodstawne skierowania

i

Autor: Getty Images MZ zabiera się za kolejki na rehabilitację. Ukróci "bezpodstawne" skierowania?

Dalsze postępowanie wobec pacjenta ma wynikać z oceny jego funkcjonowania przed, w trakcie i po zakończeniu rehabilitacji leczniczej, opartej o obiektywne skale medyczne i narzędzia pomiarowe – zakłada to projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia przekazany w poniedziałek do uzgodnień.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej kryteria dotyczące dalszego postępowania wobec pacjenta mają wynikać z oceny stanu klinicznego lub funkcjonowania pacjentów przed, w trakcie i po zakończeniu rehabilitacji leczniczej, przy pomocy zestawu standardowych, obiektywnych i porównywalnych skal medycznych oraz narzędzi pomiarowych.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Rehabilitacja na NFZ: kolejki będą krótsze?

MZ wyjaśniło, że zmiana przepisów wynika z długiego czasu oczekiwania i dużej liczby pacjentów zwłaszcza przypadków "pilnych". Resort zdrowia zaznaczył, że sytuacja ta jest związana z nadmiarowością wystawianych skierowań, które nie zawsze korelują z rzeczywistymi potrzebami rehabilitacyjnymi pacjentów. To z kolei - w ocenie MZ - wynika z braku jasnych kryteriów różnicujących te potrzeby.

Projekt w przypadku świadczeń gwarantowanych udzielanych w warunkach domowych wprowadza alternatywę dla porady lekarskiej w postaci wizyty fizjoterapeutycznej specjalisty w dziedzinie fizjoterapii.

Projekt wprowadza także m.in. definicję celu terapeutycznego, specjalisty w dziedzinie fizjoterapii, udokumentowanego doświadczenia. W projekcie usunięto definicję "porady lekarskiej rehabilitacyjnej", która została zastąpiona definicją "poradą lekarską". W załączniku do projektu rozporządzenia zdefiniowano wymagania dla stanowiska intensywnego nadzoru medycznego.

Ponadto projekt doprecyzowuje czas trwania świadczenia dla zabiegów w kriokomorze. Łączna liczba zabiegów w ciągu roku kalendarzowego nie będzie mogła przekroczyć 40.