Nowe normy cholesterolu 2024. Pamiętajmy o trójglicerydach
Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Polskie Towarzystwo Lipidologiczne opracowało nowe normy dotyczące diagnostyki skupiającej się na ocenie poziomu cholesterolu we krwi.
Jak wiemy, do tej pory w dużej mierze lekarze weryfikowali poziom cholesterolu całkowitego, a także cholesterolu HDL oraz LDL. Oczywiście nie brakowało przypadków, kiedy pacjentowi zlecono sprawdzenie poziomu trójglicerydów (TG), ale nie były one standardem w diagnostyce. Zdaniem ekspertów to duży błąd, ponieważ to właśnie one są wyjątkowo ważne w ocenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Umiarkowanie zwiększone stężenie na czczo >150 mg/dl jest wskazaniem do leczenia hipertriglicerydemii, którego celem powinno być stężenie TG <100mg/dl
- brzmi treść zalecenia.
Bardzo ważną kwestią jest to, że u osób, u których stężenie TG wynosi >200 mg/dl, a dodatkowo borykają się z cukrzycą typu 2, otyłością, zespołem metabolicznym, czy stężeniem cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości HDL-C <70mg/dl, zamiast cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL-C) zaleca się wyliczanie stężenia lipoprotein aterogennych biorących udział w procesie miażdżycowym (nie-HDL-C), albo oznaczania stężenia apolipoproteiny B (apoB) w surowicy/osoczu.
Zmiany norm cholesterolu. Wytyczne 2024
Analizując przedstawione dane, można dostrzec, że nowe wytyczne obejmują także inne kwestie. Kolejną ważną kwestią, zawartą w sporządzonym wykazie jest fakt, że próbki krwi oceniające stężenie LDL-C oraz TC nie muszą być pobierane na czczo. Natomiast należy rozważyć ponowne pobranie materiału jeżeli poziom TG stwierdzony nie na czczo, czyli po posiłku wynosił >400 mg/dl.
Zespół ekspertów pochylił się także nad oceną kategorii ryzyka sercowo-naczyniowego oraz stężeniu LDL-C w surowicy/osoczu z podziałem na prawidłowe i alarmujące. Wyniki tych prac ujęto w formie tabeli, które przedstawiamy poniżej.
nie-HDL-C jest wskaźnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego szczególnie rekomendowanym u osób ze stężeniem TG>200 mg/dl, otyłością, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym i małym stężeniem TC i LDL-C. W nawiązaniu do wytycznych PTL, jest równoważnym do cholesterolu LDL czynnikiem predykcyjnym i powinien być ocenianym u każdego pacjenta jako stały element profilu lipidowego
- wyjaśnia Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Polskie Towarzystwo Lipidologiczne.
Wśród wytycznych poruszono także kwestię lipoproteiny A. Eksperci zaznaczają, że ten wskaźnik należy zbadać choć raz w życiu i każdego dorosłego i rozważyć u wszystkich pacjentów, u których stwierdzono przedwczesną chorobę układu sercowo-naczyniowego. A także brakiem oczekiwanych rezultatów leczenia statyną.
Zaleca się także, aby w raporcie laboratoryjnym, w którym stwierdzono alarmowe wyniki wskazujące na dyslipidemię została zawarta adnotacja o koniecznej, pilnej konsultacji lekarskiej.