Nowe normy cholesterolu. Polskie towarzystwa naukowe opublikowały wytyczne

2024-08-28 13:05

Polscy naukowcy opracowali nowe wytyczne dotyczące weryfikowania stanu zdrowia pod kątem poziomu cholesterolu we krwi. Zwrócili uwagę na fakt, że bardzo istotna jest ocena profilu lipidowego. Specjaliści zaznaczają, że nowe normy i związane z nimi wytyczne nie zwalniają lekarzy o odpowiedzialności pod kątem podejmowanych decyzji dotyczących zdrowia poszczególnych pacjentów.

Nowe normy cholesterolu. Polskie towarzystwa naukowe opublikowały wytyczne

i

Autor: Fot. Getty Images

Nowe normy cholesterolu 2024. Pamiętajmy o trójglicerydach

Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Polskie Towarzystwo Lipidologiczne opracowało nowe normy dotyczące diagnostyki skupiającej się na ocenie poziomu cholesterolu we krwi. 

Jak wiemy, do tej pory w dużej mierze lekarze weryfikowali poziom cholesterolu całkowitego, a także cholesterolu HDL oraz LDL. Oczywiście nie brakowało przypadków, kiedy pacjentowi zlecono sprawdzenie poziomu trójglicerydów (TG), ale nie były one standardem w diagnostyce. Zdaniem ekspertów to duży błąd, ponieważ to właśnie one są wyjątkowo ważne w ocenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. 

Umiarkowanie zwiększone stężenie na czczo >150 mg/dl jest wskazaniem do leczenia hipertriglicerydemii, którego celem powinno być stężenie TG <100mg/dl

- brzmi treść zalecenia.

Bardzo ważną kwestią jest to, że u osób, u których stężenie TG wynosi >200 mg/dl, a dodatkowo borykają się z cukrzycą typu 2, otyłością, zespołem metabolicznym, czy stężeniem cholesterolu lipoprotein o dużej gęstości HDL-C <70mg/dl, zamiast cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL-C) zaleca się wyliczanie stężenia lipoprotein aterogennych biorących udział w procesie miażdżycowym (nie-HDL-C), albo oznaczania stężenia apolipoproteiny B (apoB) w surowicy/osoczu.

Wartości alarmowe stężenia TG w surowicy. Wytyczne 2024

i

Autor: Fot. Screen, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Polskie Towarzystwo

Zmiany norm cholesterolu. Wytyczne 2024

Analizując przedstawione dane, można dostrzec, że nowe wytyczne obejmują także inne kwestie. Kolejną ważną kwestią, zawartą w sporządzonym wykazie jest fakt, że próbki krwi oceniające stężenie LDL-C oraz TC nie muszą być pobierane na czczo. Natomiast należy rozważyć ponowne pobranie materiału jeżeli poziom TG stwierdzony nie na czczo, czyli po posiłku wynosił >400 mg/dl.

Zespół ekspertów pochylił się także nad oceną kategorii ryzyka sercowo-naczyniowego oraz stężeniu LDL-C w surowicy/osoczu z podziałem na prawidłowe i alarmujące. Wyniki tych prac ujęto w formie tabeli, które przedstawiamy poniżej.

Pożądane i alarmowe stężenie LDL-C w surowicy. Wytyczne 2024

i

Autor: Fot. Screen, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Polskie Towarzystwo

nie-HDL-C jest wskaźnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego szczególnie rekomendowanym u osób ze stężeniem TG>200 mg/dl, otyłością, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym i małym stężeniem TC i LDL-C. W nawiązaniu do wytycznych PTL, jest równoważnym do cholesterolu LDL czynnikiem predykcyjnym i powinien być ocenianym u każdego pacjenta jako stały element profilu lipidowego

- wyjaśnia Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Polskie Towarzystwo Lipidologiczne.

Wśród wytycznych poruszono także kwestię lipoproteiny A. Eksperci zaznaczają, że ten wskaźnik należy zbadać choć raz w życiu i każdego dorosłego i rozważyć u wszystkich pacjentów, u których stwierdzono przedwczesną chorobę układu sercowo-naczyniowego. A także brakiem oczekiwanych rezultatów leczenia statyną.

Zaleca się także, aby w raporcie laboratoryjnym, w którym stwierdzono alarmowe wyniki wskazujące na dyslipidemię została zawarta adnotacja o koniecznej, pilnej konsultacji lekarskiej.

Profil lipidowy. Wytyczne 2024

i

Autor: Fot. Screen, Polskie Towarzystwo Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Polskie Towarzystwo