Zasady dostępności leków refundowanych są regulowane na mocy ustawy. Uprawnienia do skorzystania z bezpłatnych lub tańszych leków dotyczą głównie osób chorych przewlekle. Wśród schorzeń można wymienić nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, czy nowotwory. Niemniej, aby pacjent mógł otrzymać wsparcie ze skarbu państwa, musi posiadać specjalnie oznaczoną receptę. Okazuje się, że oszustom w niczym to nie przeszkadza.
Grupa przestępcza rozpracowana. Wyłudzili od NFZ ponad 3 mln zł
“Gazeta Wyborcza” poinformowała, że wrocławscy policjanci rozpracowali grupę przestępczą, która zajmowała się wyłudzeniami. Chodzi o refundację zakupu leków realizowaną przez narodowy Fundusz Zdrowia. Ustalono, że oszuści fałszowali recepty, na podstawie których pozyskiwali preparaty ze srebrem koloidalnym. Tego typu preparaty stosowane są u chorych z odleżynami.
- Sprawcy posłużyli się ponad 250 takimi fałszywymi receptami wystawionymi na dane osobowe 76 pacjentów w wieku senioralnym. W ten sposób wyłudzili z NFZ prawie 3 mln 350 tys. zł - poinformował aspirat sztabowy Łukasz Dutkowiak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Nie dość, że posługiwali się sfałszowanymi receptami, to jeszcze sprzedawali leki innym osobom. Policja zaznacza, że w ten sposób dopuścili się naruszenia przepisów wynikających z ustawy Prawo Farmaceutyczne.
Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, wrocławska grupa przestępcza nie tylko wyłudziła od NFZ ogromną sumę, ale z zabezpieczonych dowodów wynika, że proceder mógł trwać jeszcze długo. Znaleziono między innymi puste druki i niezrealizowane jeszcze recepty. Dodatkowo policja zabezpieczyła 90 tys. w różnorodnej walucie. Zatrzymanym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Leki refundowane. Dla kogo i na jakie choroby?
Refundacja leków polega na tym, że za preparaty płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent, otrzymując specjalnie oznaczoną receptę, może dostać lekarstwo za darmo, lub za niewielką opłatą. Oferta skierowana jest głównie do seniorów po 65. roku życia, a także do dzieci. Natomiast refundacji podlegają:
- produkty lecznicze dostępne w aptece na receptę - jeśli nie mają swojego odpowiednika dostępnego bez recepty (OTC) lub jeśli mają odpowiednik dostępny bez recepty, ale należy je stosować co najmniej 30 dni, żeby osiągnąć efekt terapeutyczny;
- leki recepturowe (czyli przygotowane w aptece według recepty lekarskiej, z surowców lub leków gotowych, które mogą być refundowane) – pod warunkiem że przepisana dawka leku jest mniejsza od najmniejszej dawki gotowego leku
- niektóre leki sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego;
- niektóre środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy, np. preparaty do początkowego żywienia niemowląt.
Darmowe leki to między innymi środki na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, depresję, leki przeciwwirusowe, antybiotyki, czy preparaty na astmę luz AZS. Lista jest dość długa, a szczegóły na ten temat znajdziecie TUTAJ. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz prawa do świadczeń na mocy dodatkowych uprawnień.