Przełom dla kobiet z endometriozą! Od 1 lipca rusza refundacja leczenia

2025-05-21 11:55

Dobra wiadomość dla pacjentek z endometriozą! Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła w Sejmie, że od 1 lipca rusza refundacja wysokospecjalistycznego leczenia endometriozy. Kobiety będą miały dostęp do refundowanego leczenia farmakologicznego oraz wsparcia chirurgicznego w ramach świadczeń.

Izabela Leszczyna

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS, Archiwum prywatne Izabela Leszczyna "sprząta" w resorcie zdrowia. "Mam wrażenie, że od dawna nikt tu nie pracował"

"W Ministerstwie Zdrowia od kilku miesięcy pracujemy nad modelem kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentką z endometriozą" - powiedziała Izabela Leszczyna.

Zaznaczyła, że endometrioza ma różne postacie, w związku z czym jej skuteczne leczenie musi być kompleksowe.

We współpracy z najlepszymi lekarzami opracowaliśmy ścieżkę diagnostyki i leczenia pacjentki

- powiedziała minister Leszczyna.

Dodała, że do tej pory kobiety, które decydowały się na operację w ośrodkach prywatnych, płaciły za to kilkadziesiąt tysięcy złotych. "1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie, które te ścieżki diagnostyki i leczenia określa" - poinformowała szefowa resortu zdrowia.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Opieka nad pacjentkami będzie realizowana na dwóch poziomach. Pierwszy realizowany ma być w poradniach ginekologiczno-położniczych, gdzie rozpoczęte może być leczenie farmakologiczne, bądź pacjentka - w przypadku endometriozy głębokiej - zostanie skierowana na wyższy poziom leczenia chirurgicznego.

"Leczenie to będą realizować ośrodki z największym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu endometriozy" - zapowiedziała Leszczyna.

Rozporządzenie jest obecnie na etapie konsultacji.

Endometrioza - co to za choroba? Jak się objawia?

Endometrioza występuje, gdy endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) rozrasta się poza jamę macicy, w jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach. Towarzyszy jej ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji, oraz zaburzenia płodności. Cierpi na nią nawet co trzecia kobieta na świecie.

Komórki błony śluzowej trzonu macicy u kobiety chorującej na endometriozę mogą tworzyć tzw. ogniska endometrialne zlokalizowane w jajnikach, jelitach, układzie moczowym lub w otrzewnej. Reagują na zmiany hormonalne podobnie jak zdrowo ułożone komórki. Organizm kobiety jest wtedy w ciągłym stanie zapalnym. Może wtedy dochodzić do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków oraz tworzenia się blizn, zrostów i zniekształceń.

O endometriozie może świadczyć m.in.:

  • bardzo bolesne miesiączkowanie,
  • ból podczas stosunków seksualnych,
  • przewlekły ból w obrębie miednicy,
  • ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania,
  • występowanie wzdęć i nudności,
  • trudność z zajściem w ciążę.
Poradnik Zdrowie Google News
Polska na ucho
Lekcja życia