Szpital w Żywcu zawiesi pracę trzech oddziałów i dwóch poradni. "Brak płynności finansowej"

2024-09-09 16:16

Szpital Żywiec wystąpił do wojewody śląskiego o zgodę na zawieszenie na trzy miesiące funkcjonowania pracy trzech oddziałów i dwóch poradni. "Przez nierozliczone przez NFZ świadczenia nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłości pracy" - czytamy w oświadczeniu placówki.

Szpital w Żywcu zawiesi pracę trzech oddziałów i dwóch poradni. Brak płynności finansowej

i

Autor: mat. prasowe Szpital w Żywcu zawiesi pracę trzech oddziałów i dwóch poradni. "Brak płynności finansowej"

Kłopoty finansowe szpitala w Żywcu. Tymczasowe zamknięcie oddziałów

W ubiegłym tygodniu zarządzająca Szpitalem Żywiec spółka ICZ Healthcare złożyła do wojewody śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zawieszenie pracy trzech oddziałów i dwóch poradni. Przerwa ma trwać od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku i dotyczyć następujących oddziałów:• Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I,• Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II,• Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii,• Poradni Położniczo-Ginekologicznej,• Poradni Urazowo-Ortopedycznej.

Innowacyjna operacja w słupskim szpitalu

Jako powód takiego kroku podano "problemy kadrowe spowodowane niemożnością terminowego regulowania wynagrodzeń dla personelu". Jak czytamy w oświadczeniu placówki, od marca ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Reszta personelu lekarskiego i pielęgniarskiego znacząco zredukowała natomiast liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka.

Szpital w Żywcu wskazuje na NFZ

"Brak płynności finansowej ośrodka wynika z nieuregulowania dotąd przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczeń świadczeń wykonanych ponadlimitowo w bieżącym roku (na dziś około 38 mln zł) oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych" - wskazują zarządcy placówki, wzniesionej w partnerstwie publiczno-prywatnym.

W oświadczeniu zaznaczono, że żywiecki szpital odnotowuje wysoki wskaźnik tzw. nadwykonań procedur. "W ostatnich latach wszystkie zrealizowane przez ośrodek i sprawozdawane do NFZ procedury, w tym nadwykonania, po pierwsze nie były jednak kwestionowane przez Fundusz jako niezasadne, po drugie były przez narodowego płatnika rozliczane w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości pracy ośrodka" - czytamy.

Placówka zapewnia, że NFZ informowany jest na bieżąco o trudnej sytuacji szpitala. Prowadzone mają być również rozmowy z personelem zmierzające do utrzymania współpracy na dotychczasowych zasadach oraz "intensywne działania rekrutacyjne". Władze ośrodka twierdzą jednak, że kluczowe dla rozwiązania bieżącej sytuacji jest "przede wszystkim pilne pełne pokrycie kosztów zrealizowanych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia".

"Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym Pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medyczną, ale w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie" – dodaje w oświadczeniu Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.