To badanie może uratować życie. Teraz zrobisz je za darmo i bez skierowania

2024-07-30 7:51

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Niestety w wielu przypadkach diagnozowany jest już na zaawansowanym etapie, co zmniejsza szanse na wyleczenie. Ministerstwo Zdrowia wychodząc naprzeciw trudnej sytuacji, oferuje darmowe i bez skierowania badanie przesiewowe.

To badanie może uratować życie. Teraz zrobisz je za darmo i bez skierowania - i już bez tego raka

i

Autor: Fot. Getty Images

Większość przypadków raka jelita grubego dotyczy osób po 50. roku życia, niemniej w ostatnim czasie odnotowuje się także wzrost liczby zachorowań w znacznie młodszej grupie pacjentów. Dlatego warto raz na kilka lat wykonać kolonoskopię, dzięki której lekarz jest w stanie ocenić, czy nie rozwija się choroba zapalna, albo rak.

Darmowa kolonoskopia bez skierowania. Gdzie zgłosić się na badanie?

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka jelita grubego są współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich. Dlatego nie potrzebujemy skierowania. Wystarczy wybrać dogodną dla siebie placówkę i umówić się na wybrany termin.

W tym celu wystarczy skorzystać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Poniżej krótka instrukcja:

  1. Wchodzimy na stronę gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne
  2. W nazwie programu wpisujemy “kolonoskopia”
  3. Podajemy województwo
  4. Klikamy szukaj.

Pojawi się lista placówek wraz z danymi kontaktowymi. Wystarczy zadzwonić i zapytać o możliwość wykonania kolonoskopii na NFZ bez skierowania i wybrać wolny termin.

Rak jelita grubego

Kto powinien robić kolonoskopię? Nie tylko osoby 50+

Choć osobom po 50 roku życia bezwzględnie zaleca się wykonanie kolonoskopii, to nie jest to jedyna grupa pacjentów, która powinna zdecydować się na badanie. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że jeżeli krewny pierwszego stopnia (matka, ojciec, rodzeństwo) chorowali na raka jelita grubego, to wówczas badanie należy wykonać znacznie wcześniej, czyli w wieku od 40 do 49 lat.Darmowe badanie przesiewowe bez skierowania wykonają także pacjenci w znacznie niższej grupie wiekowej, którzy spełniają poniższe kryteria:

  • mają 25-49 lat i są z rodziny z zespołem Lyncha
  • mają 20-49 lat i w rodzinie występuje zespół polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)

Ile trwa kolonoskopia i czy badanie boli?

Choć rak jelita grubego zdiagnozowany w zaawansowanym stadium wiąże się z ryzykiem zgonu, to wiele osób i tak boi się skorzystać z badania. Po pierwsze czujemy wstyd, bo jest do diagnostyka, polegająca na badaniu przez odbyt, po drugie, towarzyszy nam strach. 

Uspokajamy jednak, że dla lekarza nie ma znaczenia, jaka część ciała podlega badaniu i nie robi to na nim wrażenia, a dzięki kolonoskopii ma szansę sprawdzić, co dzieje się w jelicie grubym, wykryć ewentualne zmiany i wskazać na konieczność podjęcia leczenia. 

Kolonoskopia nie boli. Dodatkowo na prośbę pacjenta badanie można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym, a nawet ogólnym, w zależności od wskazań medycznych. Jedyne co czujemy w trakcie badania, to jakby ktoś nadmuchał nam brzuch powietrzem. A to dlatego, że lekarz musi poszerzyć widoczność w świetle jelita i w tym celu używa specjalnego gazu do insuflacji.

Badanie trwa od 15 do 40 minut. W tym czasie lekarz ocenia stan jelita, może pobrać wycinki, lub usunąć polipy w wielkości do 15 mm. Następnie pobrany materiał trafia do badania histopatologicznego. Po otrzymaniu wyników dowiadujemy się, czy konieczne jest leczenie, czy jesteśmy zdrowi.

Sonda
Powiedz nam: