"To jedyny nowotwór, na który jest szczepionka". Rusza akcja w szkołach

2024-09-04 11:51

"Rak zabija – rak szyjki macicy, rak głowy, rak gardła, różne inne nowotwory wywoływane tym wirusem. To jest jedyny nowotwór, na który jest szczepionka" – powiedziała ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka. Rusza wspólny program MZ i MEN szczepień w szkołach przeciw wirusowi HPV.

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka i ministra zdrowia Izabela Leszczyna

i

Autor: PAP/Tomasz Gzell "To jedyny nowotwór, na który jest szczepionka". Rusza akcja w szkołach

Ministra edukacji wzięła w środę udział w konferencji prasowej w sprawie nowego programu szczepień przeciw HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na nowotwory m.in. szyjki macicy, gardła i głowy.

Barbara Nowacka poinformowała, że dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej szczepienia przeciw wirusowi HPV będą odbywały się w szkołach. Zaznaczyła, że szczepienia w szkole odbywają się jedynie za zgodą rodziców.

Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do POZ, żeby tam zaszczepić dziecko – mówiła. Dodała, że szczepienia przeprowadzą specjaliści. Poprzedzone będą akcją edukacyjną.

Czym grozi nieszczepienie dziecka szczepionką MMR (odra, świnka, różyczka)?

Leszczyna: szczepienie przeciwko HPV jest dobrowolne

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła z kolei, że szczepienie przeciwko wirusowi HPV oferowane uczniom szkół podstawowych jest dobrowolne – rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić.

Leszczyna zaapelowała też do dyrektorów szkół podstawowych, by zgłaszali swoje placówki do programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla uczniów w wieku 9-14 lat. – To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci – powiedziała szefowa MZ.

Przypomniała, że zainteresowana udziałem w programie szkoła powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na termin – jeden lub kilka, w którym wykonane zostaną szczepienia. Jeśli szkoła nie wie, z którą przychodnią powinna się skontaktować, informacji może udzielić lokalny sanepid.

Apeluję do lekarzy rodzinnych – zaangażujmy się wspólnie, podarujmy szczepionkę naszym dzieciom

– zaapelowała Leszczyna.

Zaznaczyła, że do szkół trafiły przewodniki po programie z wyjaśnieniem, co należy zrobić, by skorzystać ze szczepienia. Program szczepień ma być rozszerzany.

Oczywiście w przyszłym roku będziemy chciały obejmować programem kolejne roczniki. W perspektywie lat możemy uwolnić całe pokolenia Polek i Polaków od raków wywoływanych przez wirusa HPV

– zaznaczyła ministra zdrowia.

Szczepienie przeciw wirusowi HPV - komu przysługuje?

Do 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV): dwuwalentnej i dziewięciowalentnej w ramach powszechnego i dobrowolnego programu miały dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć liczbę szczepień na HPV. Od 1 września program szczepień przeciwko HPV obejmuje dodatkowo dzieci w wieku 9 i 10 lat.

Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz związanym z onkogennymi typami HPV rakowi szyjki macicy i odbytu.

Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.

Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil chroni przed:

  • zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu,
  • rakiem szyjki macicy,
  • rakiem odbytu
  • wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV miałoby zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

Sonda
Zaszczepisz córkę/syna szczepionką przeciwko HPV?