Nowy specjalny dodatek na energię elektryczną wszedł w życie z końcem października. Ubiegać się o niego mogą osoby z niepełnosprawnościami, które muszą korzystać z urządzeń medycznych w domu.
Dodatek na energię elektryczną. Kiedy składać wnioski?
Ta grupa chorych może teraz liczyć na wsparcie w opłaceniu rachunków za prąd. Dodatek ten wprowadzono w ramach programu "Aktywny Samorząd". Prowadzony jest on przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Wnioski w 2024 roku należy składać od 28 października do 30 listopada. Jeśli jednak chodzi o nadchodzący rok, to początek składania wniosków rozpoczynać się będzie z dniem 1 stycznia 2025.
Świadczenie to oparte jest na przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W zamyśle ma być ono refundacją części kosztów energii elektrycznej, której zużycie wynika z intensywnego użytkowania respiratorów lub koncentratorów tlenu w ramach świadczeń opieki długoterminowej.
Komu dokładnie przysługuje taki dodatek?
Komu przysługuje 600 zł dodatku na prąd?
Dodatek na prąd przysługuje osobom, które:
- posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (w przypadku dzieci do 16 roku życia wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności),
- korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach: domowego leczenia tlenem, wentylacji domowej.
Co ważne, sprzęt musi być używany w ramach długoterminowej opieki domowej.
Jeśli jednak chodzi o kwotę, jaką można otrzymać, do dodatek ma wysokość 100 złotych miesięcznie. Obejmie on koszty poniesione od 1 lipca 2024 roku. Jednorazowo złożony wniosek może obejmować maksymalnie 6 miesięcy (wypłata wyniesie wówczas 600 zł), a minimalnie 3 miesiące (300 zł).
O tym pamiętaj, składając wniosek. Niezbędne dokumenty
Choć refundacja przysługuje za każdy miesiąc, złożyć można tylko jeden wniosek na dany okres. Do złożenia wniosku niezbędne będą takie dokumenty jak:
- orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
- zaświadczenie od lekarza, pielęgniarki lub fizjoterapeuty, potwierdzające korzystanie z respiratora lub koncentratora tlenu.
Przed złożeniem wniosku warto zwrócić uwagę na kompletność zaświadczenia. Musi mieć ono wszystkie wymagane dane i być podpisane przez odpowiednią osobę.