W 2025 r. ten dokument 3,5 mln Polaków traci ważność. Problemy w przychodniach i szpitalach

2024-12-19 14:06

Najlepiej sprawdź od ręki, czy problem nie dotyczy też ciebie. Według Ministerstwa Cyfryzacji w nadchodzącym roku tracą ważność dowody osobiste 3,5 miliona Polaków. Niejednokrotnie o tym, że dokument wymaga wymiany, "przypominamy sobie" dopiero wtedy, gdy już mamy formalne kłopoty przez jego nieważność, np. w placówkach opieki zdrwotnej.

W 2025 r. ten dokument 3,5 mln Polaków traci ważność. Problemy w przychodniach i szpitalach

i

Autor: GettyImages

Złożenie wniosku o dowód osobisty, gdy stary traci ważność, to prościzna. Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie gminy w kraju, a także przez Internet, na stronie www.mobywatel.gov.pl

Problem w tym, że na nowy dokument, zgodnie z prawem, możesz poczekać nawet 30 dni. Może być problem, jeśli o tym, że dowód traci wkrótce ważność, przypomnisz sobie zbyt późno lub odkryjesz to już po wygaśnięciu uprawnień.

Może lepiej sprawdź od ręki? Miliony Polaków czeka w tym roku wymiana.

Co ci grozi, gdy masz nieważny dowód osobisty

Jeśli posługujesz się nieważnym dokumentem tożsamości grozi ci nawet kara finansowa. Sam fakt, że nie masz ważnego dowodu, już może być podstawą grzywny do 5 tys. złotych. 

Wiele osób dopiero w przychodni lekarskiej odkrywa, że dowód jest nieważny, próbując nim potwierdzić tożsamość. Tymczasem personel medyczny może odmówić przyjęcia chorego, gdy ten nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Oczywiście, w sytuacji nagłej zostanie ci udzielona pomoc, niezależnie od posiadanych dokumentów. Przy planowym przyjęciu pojawia się problem.

Sprawdź także: 4 ważne świadczenia ZUS

Co, jeśli nie masz dowodu osobistego? Tak potwierdzisz tożsamość

Rekordowa w tym roku liczba osób, których dowód osobisty traci ważność, powinna cię zachęcić do jak najszybszego zajęcia się formalnościami. Mogą być kolejki i uzyskanie dokumentu przed ustawowymi 30 dniami mniej prawdopodobne.

Pamiętaj też, że z powodu braku ważnego dowodu problemy możesz mieć w wielu instytucjach, choćby w banku czy w urzędzie, nie mówiąc już o policji.

Wracając jednak do kwestii zdrowotnych i leczenia. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych masz obowiązek przedłożyć w placówce dokument tożsamości, ale niekoniecznie musi to być dowód osobisty.

Możesz wykorzystać paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną. Dopiero brak takiego dokumentu, z uwagi na brak możliwości sprawdzenia, że to faktycznie ty, może skutkować odmową udzielenia świadczenia.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Brak jakiegokolwiek dowodu tożsamości - co się dzieje w nagłych przypadkach

W wielu sytuacjach nagłych pacjent nie może przedstawić żadnego dokumentu, bo go przy sobie po prostu nie ma i nikt nie będzie tego wówczas wymagał.

To może być kwestia stanu zdrowia (np. utrata przytomności, leczenie musi być podjęte natychmiast, bo chory ma krwotok etc.) czy sytuacja losowa (np. osoba, która nie zdołała zabrać dokumentów z zalanego budynku, podczas wybuchu gazu, ewakuacji itp.). przepisy starannie precyzują te kwestie i raczej nie są nadużywane.

Pacjent musi jednak przedstawić dokument potwierdzający prawo do świadczeń w ciągu 14 dni od rozpoczęcia udzielania świadczenia lub 7 dni po zakończeniu świadczenia w oddziale szpitalnym. W przeciwnym razie zostanie obciążony kosztami udzielonych świadczeń.