Centralna e-Rejestracja wystartowała. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło nabór

2024-08-26 10:01

Centralna e-Rejestracja to jeden z obiecywanych projektów, który niestety jest wdrażany z opóźnieniem. Niemniej minister Izabela Leszczyna informowała, że program pilotażowy ruszy jeszcze w sierpniu. Okazuje się, że tym razem obyło się bez konieczności kolejnego przesuwania daty.

Centralna e-Rejestracja wystartowała. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło nabór

i

Autor: Fot. Getty Images

24 sierpnia weszło w życie rozporządzenie dotyczące pilotażu Centralnej e-Rejestracji, a to oznacza, że już niebawem bez wychodzenia z domu zapiszemy się m.in. do kardiologa.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Poszukiwane chętne przychodnie. Rusza centralna e-Rejestracja

26 sierpnia 2024 roku rozpoczął się nabór placówek, które chcą wziąć udział w pilotażu. Ministerstwo Zdrowia zachęca i informuje, że dołączenie do programu daje możliwość przetestowania nowego rozwiązania. Dzięki temu będą gotowe na docelowe wdrożenie, ponieważ już wcześniej poznają funkcjonalność.

Resort wyjaśnia także, że każda z placówek medycznych, która zgłosi chęć udziału w programie pilotażowym, jest zobowiązana do zintegrowania posiadanego systemu informatycznego. To bardzo ważne, ponieważ, aby pacjenci mogli zapisać się do lekarza, lub na badania, muszą mieć dostęp do terminarza. 

Wprowadzenie nowego rozwiązania wymaga od personelu nie tylko zaangażowania, ale także nakładów finansowych. Niemniej biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania elektroniczne, co można zauważyć choćby w kwestiach podatkowych, czy załatwiania innych urzędniczych problemów, to inwestycja ma szansę na powodzenie.

Jak dołączyć do Centralnej e-Rejestracji? Wniosek to podstawa

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że aby dana placówka mogła dołączyć do Centralnej e-Rejestracji, musi najpierw złożyć wniosek. To właśnie dziś, 26 sierpnia 2024 roku rusza nabór. Warto wspomnieć, że wnioski mogą składać przychodnie, które posiadają kontrakt z NFZ oraz zapewniają dostęp do kardiologa, mammografii i cytologii.

Jak już wspomnieliśmy, placówka musi posiadać specjalne oprogramowanie, które umożliwia podłączenie jej do platformy P1. To z kolei umożliwia obsługę e-skierowań, czy innych zdarzeń medycznych.

Jeśli placówka medyczna podpisze umowę z NFZ i spełni warunki z rozporządzenia MZ, otrzyma dodatkowe środki

- wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia.

Okazuje się, że chodzi o jednorazowy bonus przeznaczony do procesu przenoszenia danych dotyczących terminów wizyt do wspomnianej platformy P1. Dodatkowo za każde zrealizowane świadczenie placówka otrzyma kolejne środki, a stawki są opisane w treści rozporządzenia.

Przypominamy, że w ramach Centralnej e-Rejestracji na początek pacjenci będą mogli zapisać się do kardiologa oraz na takie badania jak cytologia czy mammografia. Niemniej resort zdrowia podkreśla, że oferta będzie stopniowo poszerzana. A ramach tego rozwiązania pacjent nie tylko ma szansę zapisać się do lekarza, ale także odwołać wizytę bez podawania przyczyny.