Dobrowolne ubezpieczenie na NFZ to forma, z której może skorzystać niemal każdy, kto z różnych przyczyn właśnie świeci się w systemie na czerwono i nie chce ponosić kosztów leczenia. W tym celu należy samodzielnie zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i co miesiąc odprowadzać określoną składkę. Poniżej wyjaśniamy szczegóły.
Jak ubezpieczyć się w NFZ? Podpisz umowę
Zawierając dobrowolną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, możesz korzystać z bezpłatnego leczenia i diagnostyki na takich samych zasadach jak każdy, kto ma odprowadzane składki przez pracodawcę. W ramach umowy możesz również ubiegać się o wystawienie EKUZ. (Europejska Karta Zdrowia).
Prawo do świadczeń w ramach NFZ obowiązuje od dnia podanego w treści umowy oraz wygasa 30 dni po jej ustaniu. Przypominamy, że umowę z NFZ może podpisać osoba zamieszkująca w Polsce, która spełnia poniższe kryteria:
- nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego,
- nie jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej,
- nie jest objęta żadnym ubezpieczeniem z krajów UE lub EFTA.
Ile wynosi składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?
Skoro wiemy już, że każdy, kto mieszka w Polsce i utracił prawo do darmowego leczenia na koszt NFZ, może podpisać własną umowę i odzyskać dostęp do świadczeń, to należy pochylić się nad kwestią płatności.
Otóż za każdy miesiąc należy odprowadzić składkę, która wynosi 9% podstawy jej wymiaru. Jak wskazuje NFZ, podstawą jest kwota deklarowanego dochodu miesięcznie, ale nie może być niższa niż przeciętne wynagrodzenie. Zgodnie z danymi GUS z 22 kwietnia 20204 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 8077,01 zł
Składkę odprowadza się każdego miesiąca w formie niepodzielnej, czyli nie można tego zrobić ratalnie. Płatność należy uregulować do 20 dnia następnego miesiąca.
- Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: kwiecień, maj i czerwiec 2024 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 726,93 zł (8077,01 zł x 9% podstawy wymiaru składki = 726,93 zł) - informuje NFZ.
Przypominamy, że umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ można rozwiązać na pisemny wniosek, załączając dowody wpłat za cały okres. Powiadomienie staje się skuteczne najwcześniej w dniu złożenia dokumentu w NFZ lub jego otrzymania w danych oddziale.
Jak ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ?
Przede wszystkim musimy zgromadzić odpowiednie dokumenty. Poniżej wymieniamy podstawowe wymogi:
- dowód osobisty,
- druk ZUS ZZA (jeśli umowę zawieramy na siebie),
- ZUS ZCNA (jeśli zgłaszamy do umowy członka rodziny),
- wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym wraz z dołączonym do wniosku oświadczeniem.
Pełna lista dokumentów i linki do formularzy znajdują się na oficjalnej stronie NFZ. Następnie wypełnione druki należy złożyć do właściwego oddziału NFZ, zgodnie z miejscem zamieszkania. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty, lub skrzynki podawczej ePUAP. Po otrzymaniu umowy należy ją podpisać i odesłać.
Po podpisaniu umowy należy złożyć we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania ZUS-ie, druk ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 XX oraz ZCNA w przypadku zgłoszenia członków rodziny.
Za każdy miesiąc podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu ubezpieczony ma obowiązek składać deklarację rozliczeniową ZUS DRA oraz opłacać składki na konto ZUS.