Rak dosłownie trawi Europę. Jak wypada Polska na tle sąsiadów?

2025-02-04 13:21

O 12 proc. spadła śmiertelność na raka w Europie. To jedna z niewielu dobrych wiadomości, bo równocześnie zachorowalność wzrosła o 24 proc., a zaniedbania profilaktyczne są więcej niż niepokojące. Nowy raport UE podsumowuje nie tylko ogólną sytuację. Mamy profil Polski. Bardziej narzekamy niż powinniśmy?

Rak dosłownie trawi Europę. Jak wypada Polska na tle sąsiadów?

i

Autor: GettyImages

Według Teresa Ribery, wiceprzewodniczącej komisji wykonawczej do spraw czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji UE, unijny plan walki z rakiem jest głównym filarem silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej i kluczowym przykładem tego, co możemy osiągnąć współpracując w dziedzinie zdrowia.

Patrząc w przyszłość, w świetle rosnącej liczby osób chorych na raka oraz utrzymujących się nierówności w dostępie do opieki i leczenia w całej UE, kluczowe znaczenie ma utrzymanie wysokiego priorytetu walki z rakiem w programie politycznym - przekonuje Ribera.

O co chodzi z "profilami nowotworowymi krajów", które Komisja Europejska opublikowała przed Światowym Dniem Walki z Rakiem?

Jak tłumaczy Olivér Várhelyi, komisarz do spraw zdrowia i dobrostanu zwierząt, dzisiejsze krajowe profile onkologiczne dostarczają nam niezbędnych danych, aby ukierunkować inwestycje i kształtowanie polityki w zakresie nowotworów. 

Czyli: dowiadujemy się, jak jest, co trzeba zrobić, żeby było lepiej, a UE ma wspierać w tym kraje członkowskie. Polskę czekają ogromne inwestycje i niezbędny wzrost wydatków na onkologię w całej Unii.

Jak wypadamy teraz na tle sąsiadów? Trzeba przy tym pamiętać, że to poważne, wiążące analizy, więc chociaż najświeższe, często opierają się na informacjach sprzed dwóch-trzech lat.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?
Onkologia - Polska na tle Europy

i

Autor: Komisja Europejska

Choroby nowotworowe w Polsce - problem narasta

Chociaż jeszcze w 2022 roku szacowana zachorowalność na choroby nowotworowe w Polsce była niższa od średniej UE, eksperci przewidują, że do 2040 r. nastąpi szybszy wzrost liczby zachorowań.

Wcale nie jesteśmy na szarym końcu w Europie, jak często sądzimy. Ogólna umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce chociaż była wyższa od średniej UE w 2021 r., ale spadała szybciej niż średnia wśród państw w podobnej sytuacji gospodarczej, zwłaszcza wśród mężczyzn.

W latach 2010–2020 wskaźnik wystąpienia choroby nowotworowej w ciągu całego życia wzrósł w Polsce o 23%.

Dlaczego eksperci nie wróżą nam optymistycznej przyszłości, chociaż częściowo statystyki były przychylne?

Nie brakuje czynników ryzyka, pod względem których Polska wypada gorzej niż reszta UE.

Obejmują one przede wszystkim:

  1. zanieczyszczenie powietrza,
  2. narażenie zawodowe,
  3. nadwagę i otyłość.

Z drugiej strony w paru kwestiach odrobiliśmy już lekcje - głównie tam, gdzie mamy bezpośredni wpływ na zdrowie: wskaźnik Polski pod względem spożywania warzyw i codziennego palenia jest lepszy niż dla innych państw członkowskich.

Czy na dłużej? Trudno powiedzieć. Polskie nastolatki chętniej niż ich rówieśnicy w innych krajach sięgają po papierosy i alkohol. Jeśli ten trend utrzyma się, znowu znajdziemy się na szarym końcu.

Onkologia - Polska na tle Europy

i

Autor: Komisja Europejska

Profilaktyka raka w Polsce? Nie jest dobrze

Polska prowadzi trzy programy badań przesiewowych populacji w kierunku raka sutka, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Mało? Największy problem to fakt, że wskaźniki uczestnictwa w badaniach przesiewowych są stosunkowo niskie.

W ostatnich latach uczestnictwo w badaniach przesiewowych w kierunku raka sutka wzrosło, natomiast odnotowano spadek uczestnictwa w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Rozszerzono przedział wiekowy uprawniający do badań przesiewowych, a jednak liczby mówią jedno. Kampanie medialne, osobiste zaproszenia kobiet na badania, możliwość wykonywania kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym - to nie działa, jak powinno. Zaledwie 11 proc. Polek bada się profilaktycznie w kierunku raka szyjki macicy, a 37 proc. w kierunku raka sutka. W raporcie nie ma jeszcze szczegółowych danych o raku jelita grubego, ale w opinii lekarzy z pewnością tu nie jest lepiej.

Obecnie trwają pilotażowe programy badań przesiewowych w kierunku raka płuc oraz badań molekularnych w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego w ramach nowej metody badań przesiewowych i planuje się pilotażowe badania mające na celu wczesne wykrywanie raka gruczołu krokowego.

Onkologia - Polska na tle Europy

i

Autor: Komisja Europejska

Zobacz: 7 sprawców raka, których pokonasz bez leczenia

Dostęp do opieki onkologicznej w Polsce

Jak jest, każdy Polak widzi. Dostęp do onkologa ogranicza wiele czynników, takich jak niskie zagęszczenie pielęgniarek i lekarzy na 1 000 przypadków zachorowania na choroby nowotworowe oraz ograniczone dostawy sprzętu medycznego.

UE zauważa jednak podejmowane działania w tym zakresie. Największą inicjatywą na rzecz poprawy dostępu do opieki onkologicznej i jej jakości w Polsce jest Krajowa Sieć Onkologiczna, która ma usprawnić koordynację opieki i monitorowanie jej jakości. Prognozuje się, że w latach 2023–2050, w porównaniu ze średnimi w UE, Polska odnotuje większy spadek średniego dalszego trwania życia z powodu chorób nowotworowych, ale mniejszy wzrost liczby zaburzeń psychicznych, będących jej skutkiem.

Onkologia - Polska na tle Europy

i

Autor: Komisja Europejska

Co z dostępem do nowoczesnych leków onkologicznych dla Polaków?

Pozornie nie jest źle i mamy dostęp do wielu preparatów i metod, które stosowane są za granicą. Chorzy tego nie widzą. Niestety, poniekąd słusznie. Sam deklarowany dostęp to jeszcze nie wszystko.

Biurokracja opóźnia proces rejestracji i faktycznego dostępu. 

Teoretycznie odsetek leków przeciwnowotworowych (stosowanych w przypadku raka sutka i raka płuc) o wysokich korzyściach klinicznych objętych finansowaniem ze środków publicznych wynosi w Polsce 62% – jest wyższy zarówno od średniej UE (59%), jak i średniej wśród państw w podobnej sytuacji gospodarczej (54%). Odsetek leków biopodobnych do leków przeciwnowotworowych objętych finansowaniem ze środków publicznych w Polsce wynosi 58%, jest mniejszy niż średnia UE (65%) i średnia wśród państw w podobnej sytuacji gospodarczej (67%).

Nie wygląda dramatycznie? 

ALE 

Decyzje w sprawie refundacji nowych terapii podejmowane są w Polsce z opóźnieniem wynoszącym co najmniej trzy lata od daty zarejestrowania terapii przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Czas od wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu do czasu podjęcia decyzji w sprawie objęcia refundacją w Polsce wynosi ponad 900 dni, czyli znacznie dłużej niż w innych państwach członkowskich (w których średnia wynosi około 500 dni). Średni czas oczekiwania na dostępność leków w Polsce należy do najdłuższych wśród państw członkowskich.

W raporcie unijnym niewiele jest zaskoczeń, niestety. O tym, jak rozjeżdża się deklaratywna dostępność z realnym leczeniem, piszemy często w "Poradniku Zdrowie", także w kwestii raka sutka.

Zobacz: Ta refundacja to fikcja. Obiecany lek na raka dostało pięć pacjentek

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Uratujmy 200 tysięcy ludzi do 2050 roku. Sami!

Z raportu wynika jeszcze, że kiepskie perspektywy są dla polskich mężczyzn, zwłaszcza tych gorzej wykształconych i otyłych Polek, których przybywa. 

Polskę z powodu raka czekają ogromne koszty finansowe i społeczne.

Zgodnie z modelowaniem OECD w zakresie strategicznego planowania zdrowia publicznego (SPHeP) przewiduje się, że w latach 2023–2050 wydatki na opiekę zdrowotną na mieszkańca wzrosną w Polsce o 89% w porównaniu z 59% w całej Unii.

Niewątpliwie dobrą wiadomością jest fakt, że możemy wygrać z rakiem i uchronić przed nim ponad 200 tysięcy ludzi w ciągu najbliższych 25 lat. Wystarczy, że przede wszystkim rzucimy palenie. Tysiące ludzki ocali też walka z otyłością i nadużywaniem alkoholu.