O planowanym rozwiązaniu informował już późną wiosną Łukasz Krasoń, wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Pisaliśmy o tym w "Poradniku Zdrowie".
Wiceminister tłumaczył wówczas, że pacjenci korzystający z koncentratorów tlenu wydają na prąd nawet dodatkowe 200 zł co miesiąc, bo urządzenia pracują nawet 18 godzin na dobę. Bywa, że te koszty zmuszają je z rezygnacji z leczenia.
Dopłata do prądu wynosi 100 zł miesięcznie. Nie dotyczy tylko miesięcy zimowych, chociaż te są zwykle najtrudniejsze do przetrwania, bo kumulują się opłaty związane z ogrzewaniem mieszkań i ich oświetleniem (krótszy dzień).
Urządzenia pracują jednak nieprzerwanie cały rok i można też wystąpić o dopłatę wstecznie, od lipca 2024 roku.
Dopłata do prądu - komu przysługuje
Nowy dodatek do energii elektrycznej przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora.
Środki na dofinansowanie energii elektrycznej może otrzymać osoba, która udokumentuje korzystanie z takiego urządzenia, a także z określonym stopniem niepełnosprawności. W przypadku dzieci do 16 roku życia wystarcza orzeczenie o niepełnosprawności.
Korzystanie z koncentratora tlenu lub respiratora ma odbywać się w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej.
Oczywiście nie brakuje innych sprzętów medycznych, które są prądochłonne i znacząco obciążają budżet pacjentów (np. specjalne pompy dla dzieci żywionych pozajelitowo), ale obecnie wprowadzone rozwiązanie dotyczy tylko korzystania z koncentratorów i respiratorów.
Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie prądu?
Wnioski należy składać w wersji elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW).
Aby wypełnić wniosek w SOW, trzeba wejść na stronę https://sow.pfron.org.pl/i zalogować się na swoje konto lub je założyć.
W sekcji wniosków należy wybrać i wypełnić wniosek dotyczący Obszaru E. Powinien w tym pomóc kreator wniosków.
Koniecznie trzeba załączyć wymagane dokumenty, czyli orzeczenie o niepełnosprawności i zaświadczenie o korzystaniu ze świadczenia zdrowotnego.
Uważaj przy podawaniu numeru PESEL - jeśli będzie błędny, pieniądze nie zostaną wypłacone.
Szczegółowe informacje dot. zaświadczenia, okresu, na ktore przyznawane jest świadczenie itd., znajdziesz na stronie PFRON.
Dopłata do prądu: co, jeśli nie jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego?
Nie musisz być wskazany jako bezpośredni płatnik rachunku za energię elektryczną.
Nie musisz też gromadzić rachunków potwierdzających wnoszenie opłat za energię elektryczną. Potwierdzenie korzystania z koncentratora tlenu lub respiratora oznacza, że takie koszty są rzeczywiste i przysługuje ci dofinansowanie.
W wielu czynnościach organizacyjnych może wyręczyć cię pełnomocnik/opiekun prawny. We wniosku można też wskazać rachunek bankowy, który nie jest twój, a kogoś, kto płaci za prąd.
Nowocześnie, przyjaźnie, intuicyjnie. Masz wątpliwości? Bezpłatna Infolinia dostępna jest w dni robocze w godzinach 9.00 – 17.00. Numer 800 889 777 lub [email protected]
Dostępne są też filmy instruktażowe, jak poruszać się po systemie SOW.