Nie jesteś w stanie iść do pracy? Sytuacja nagła? Jest co najmniej kilka rozwiązań, w tym takie, gdy w zasadzie nie musisz się tłumaczyć pracodawcy.
Jeśli to problem ze zdrowiem, pamiętaj, że nagła niedyspozycja jest podstawą do zwolnienia lekarskiego, czasem nawet wstecz. Problem ma bliska ci osoba? Są też inne rozwiązania.
"Siła wyższa", czyli jak nie wrócić do pracy po świętach
Na początek pomyśl, że od 1 stycznia większość z nas będzie mieć nowy urlop wypoczynkowy - podstawowy, gwarantowany, legalny. Ten za rok 2024 już wyczerpałeś? Kiedy coś ważnego nie pozwala ci iść do pracy, lepiej to sprawdź.
Jeśli tego wcześniej nie robiłeś, możesz skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej. Przysługują ci dwa dodatkowe dni wolnego z tego tytułu. Wniosek o urlop z powodu siły wyższej można złożyć jeszcze w dniu, w którym wydarzyło się coś, co uniemożliwiło ci pracę - nie wymaga uprzedzenia. Nie można jednak złożyć go dzień później. Pracodawca nie może ci odmówić takiego urlopu, otrzymasz połowę przysługującego ci wynagrodzenia za pracę.
Uzasadnieniem wystąpienia o urlop z powodu siły wyższej są pilne sprawy rodzinne, jak np. wypadek lub choroba, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu. Nie ma jednak sformalizowanego wniosku o taki urlop.
Polecany artykuł:
Urlop opiekuńczy - do 5 dni
Urlop opiekuńczy to nie to samo, co opieka nad dzieckiem do lat 14, która nadal przysługuje rodzicom. Za dni (godziny) opieki zad dzieckiem przysługuje pełne wynagrodzenie, urlop opiekuńczy jest bezpłatny.
Jeśli jeszcze nie skorzystałeś z opieki nad dzieckiem, pamiętaj, że te płatne 2 dni przepadają z końcem roku. Oprócz wniosku potrzebna jest deklaracja, że z takiego urlopu zamierzasz korzystać. Uwaga, pracodawca może odmówić udzielenia takiego wolnego w przypadku, gdy nieobecność zatrudnionego znacznie zakłóca organizację pracy w firmie. Po świętach może tak być.
Bezpłatnego urlopu opiekuńczego pracodawca nie może ci odmówić, jeśli spełnisz określone kryteria. W ciągu roku każdy pracownik może wziąć do 5 dni bezpłatnego urlopu, by zaopiekować się osobą bliską: dzieckiem (niezależnie od jego wieku), rodzicem, małżonkiem, partnerem życiowym - możliwe jest wykorzystanie tego wolnego w nieformalnych związkach, jeśli razem mieszkacie.
Urlop ma służyć opiece nad osobą, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Nie musisz jednak przedstawiać żadnych zaświadczeń lekarskich dotyczących jej stanu zdrowia, zwolnienia lekarskiego czy podawać szczegółów.
Według definicji podanej w Kodeksie pracy (na cele skorzystania z urlopu opiekuńczego) członkami rodziny są syn, córka, matka, ojciec lub małżonek.
By skorzystać z tego uprawnienia, pracownik musi przekazać pracodawcy wniosek z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Zatrudniony może to zrobić zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Wymagane dane we wniosku (ich brak może skutkować nieudzieleniem urlopu):
- imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych;
- przyczyna konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika;
- stopień pokrewieństwa z pracownikiem, jeżeli pracownik sprawuje opiekę nad członkiem rodziny (opieka nad synem, córką, matką, ojcem lub małżonkiem);
- adres zamieszkania osoby niebędącej członkiem rodziny.
Pracodawca nie ma prawa sprawdzać, czy informacje zawarte we wniosku pracownika, dotyczące przyczyny nagłego urlopu, są prawdziwe.
Wszystkie formy wyczerpane? Pozostaje lekarz
Czujesz się fatalnie, nie dasz rady iść do pracy, a dodatkowe dni wolne już ci nie przysługują? Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z lekarzem i dostać zwolnienie.
Wielu lekarzy przyznaje, że nawet kac to dla nich podstawa wydania zwolnienia lekarskiego. To niedyspozycja, która zdecydowanie uniemożliwia pracę, ale tak realnie w objawach nie różni się od zatrucia pokarmowego. To przecież również zatrucie, tylko że alkoholem.
Trochę wstyd, ale możesz szukać pomocy u lekarza. Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie można uzyskać także podczas teleporady. Warto jednak wiedzieć, że takie nagłe nieobecności nie budują dobrej atmosfery w pracy, nie sprzyjają dobrym relacjom z szefem i współpracownikami, którzy muszą cię zastąpić - chyba że to naprawdę wyjątkowa sytuacja, nietypowa dla ciebie, prawdziwa siła wyższa. To nie ma tematu.