Zmiany w skierowaniach do specjalistów. Będzie łatwiej dostać się na wizytę?

W opublikowanym na początku sierpnia projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej pojawiły się propozycje konkretnych zmian. Do dwóch kolejnych specjalistów pacjenci będą mogli dostać się bez skierowania od lekarza POZ. O jakich specjalistach mowa i kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany w skierowaniach do specjalistów. Będzie łatwiej dostać się na wizytę?

i

Autor: Getty Images Zmiany w skierowaniach do specjalistów. Będzie łatwiej dostać się na wizytę?

W styczniu br. powstał projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Obserwując postęp prac Rządowego Centrum Legislacji, można zauważyć, że projekt jest już po konsultacjach publicznych. 

Zakończono również opiniowanie, a dokument trafił już w ręce Komisji Prawniczej. Oznacza to, że niebawem trafi do podpisu Ministra Zdrowia i zostanie skierowany do ogłoszenia.

9 sierpnia z kolei opublikowano projekt nowelizacji m.in. Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Projekt zakłada szereg zmian dotyczących tzw. sieci szpitali czy Krajowej Sieci Onkologicznej, a także "wprowadza nowe świadczenie gwarantowane w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej". O jakim specjaliście mowa?

"Zachęcam rodziców, by mówili co czują i co myślą". Psychiatra radzi, jak zapobiegać depresji u dzieci i młodzieży

Do tego specjalisty nie potrzebujesz już skierowania

"Proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia" – podało Ministerstwo Zdrowia informując o planowanych zmianach, których projekt został skierowany do konsultacji publicznych.

Kiedy zmiany wejdą w życie, pacjenci również nie będą potrzebowali skierowania do psychologa.

"Ponadto katalog świadczeń specjalistycznych udzielanych bez skierowania poszerzono o poradę psychologa. Za takim rozwiązaniem przemawia w szczególności to, że skierowanie nie jest już obecnie wymagane m. in. w celu uzyskania porady psychiatry" – dodaje resort.

Psycholog na NFZ: czy trzeba mieć skierowanie?

Od 1 lipca 2023 roku skierowanie do psychologa na NFZ jest niezbędne. Może je wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub psychiatra (skierowanie do psychiatry na NFZ nie jest potrzebne). Wcześniej obowiązywały zasady z czasów pandemii COVID-19, gdy skierowania do psychologa zostały tymczasowo zniesione ze względu na duże zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną.

Już wtedy zapowiadano, że zmiany w tym zakresie zostaną wprowadzone na stałe. Kiedy 1 lipca 2023 roku ówczesny rząd ogłosił zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego, wróciły stare zasady, czyli konieczność posiadania skierowania do psychologa na NFZ. Jednak nie na długo, bo wiele wskazuje na to, że już niebawem będzie można ponownie skorzystać z psychologa bez skierowania.

W treści uzasadnienia projektu resort zdrowia zaznaczył, że konieczność wprowadzenia zmian jest podyktowana dotychczasowym doświadczeniem związanym z realizacją świadczeń zdrowotnych w funkcjonujących centrach zdrowia psychicznego. 

Pod uwagę wzięto fakt, że osoby zgłaszające się do punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych wymagają pilnej pomocy psychologicznej. Stąd obowiązek uprzedniego okazania skierowania wydłuża cały proces i należy zrezygnować z tej formy.

CZYTAJ TEŻ: Darmowa pomoc specjalisty już kolejnego dnia. Skorzystaj z platformy CDO

Psycholog na NFZ dla dorosłych: 120 placówek bez skierowania

Odkąd powstały Centra Zdrowia Psychicznego osoby w kryzysie psychicznym mogą liczyć na całodobowe wsparcie bez ponoszenia żadnych kosztów. Rodzaj udzielanej pomocy jest zależny od stanu pacjenta, stąd może okazać się, że wystarczy wizyta w poradni, albo konieczne będzie umieszczenie chorego na dziennym, czy całodobowym oddziale.

Po rozmowie ze specjalistą określany jest indywidualny plan leczenia. Placówki zgłoszeniowo-koordynacyjne są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia. 

Przypominamy, że na terenie całego kraju istnieje aż 120 punktów, w których można szukać niezbędnej pomocy. Poniżej wyjaśniamy jak znaleźć pobliską placówkę. 

  1. Wejdź na stronę Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego: czp.org.pl
  2. Wybierz zakładkę "Mapa".
  3. Znajdź województwo, w którym mieszkasz lub obecnie przebywasz i potrzebujesz wsparcia. Kliknij nazwę lub miejsce na mapie.
  4. Wyświetli się lista placówek wraz z danymi kontaktowymi. Zadzwoń, lub zgłoś się pod wskazanym adresem i bez wahania poproś o pomoc.