Te grupy pacjentów nie płacą nawet za nocleg i wyżywienie. Sanatorium w 2024 i 2025 roku

2024-08-12 20:55

Możesz przeczytać w oficjalnych informatorach, że "każdy pacjent przebywający w sanatorium uzdrowiskowym ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia". Nie jest to do końca prawda. Niektóre grupy chorych mogą ubiegać się o bezpłatny pobyt. Dotyczy to głównie dzieci, ale nie tylko.

Te grupy pacjentów nie płacą nawet za nocleg i wyżywienie. Sanatorium w 2024 i 2025 roku

i

Autor: GettyImages

Darmowe sanatorium, ale też bezpłatna rehabilitacja lecznicza w ramach ZUS - to z pewnością korzystne sposoby podreparowania zdrowia. Sprawdź, komu przysługują i pamiętaj, ze warto śledzić zmieniające się przepisy w tym zakresie.

Według zapowiedzi MZ w najbliższym czasie można się spodziewać rozszerzenia takich świadczeń, zwłaszcza dla dzieci. Ułatwiony ma też być, chociaż odpłatny, dostęp do sanatoriów dla pacjentów onkologicznych.

Jak sytuacja wygląda teraz i w nadchodzącym roku? Warto skorzystać.

Mikołaj zbiera na rehabilitację

Darmowe sanatorium - dla kogo

Bezpłatnie z sanatorium mogą korzystać przede wszystkim dzieci, ale nie tylko.

Młodzież po 18. urodzinach, ale przed 26., jeśli nadal się kształci, również ma prawo do darmowego sanatorium.

Kryterium wieku nie obowiązuje też dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Warto dodać, że od lipca 2024 opiekunowie dzieci niepełnosprawnych nie płacą za pobyt z nimi w szpitalu i sanatorium.

Uprawnienie obejmuje też dzieci uprawnione do renty rodzinnej.

Z bezpłatnego pobytu w sanatorium mogą skorzystać też następujące grupy osób:

  • pracownicy świadczący pracę związaną z produkcją wyrobów zawierających azbest,
  • kombatanci, weterani, inwalidzi wojenni pracownicy wojskowi czy uprawnieni żołnierze, którzy zostali poszkodowani podczas pracy, np. za granicą,
  • osoby z orzeczeniem o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy.

Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego

Jeśli jesteś ubezpieczony, a lekarz wystawi ci skierowanie, masz prawo do leczenia uzdrowiskowego.

Skierowanie wymaga potwierdzenia przez NFZ.

Lekarz kwalifikuje do leczenia uzdrowiskowego lub na rehabilitację uzdrowiskową. Decyzję podejmuje oceniając stan zdrowia pacjenta i przebieg choroby, która jest wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej.

Ma dla niego także znaczenie, jakie efekty przyniosło w przeszłości leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitacja uzdrowiskowa, jeśli korzystałeś z tej formy wsparcia.

Sprawdza też ewentualne przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej (np. kontynuacja leczenia onkologicznego).

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza w ramach ZUS

Niewiele osób wie, że czasem sposobem, by uchronić pacjenta przed rentą, jest bezpłatna rehabilitacja lecznicza.

Tzw. prewencja rentowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pozwala zwolnić z opłat podczas rehabilitacji leczniczej osobę zagrożoną niezdolnością do pracy.

Pracownika kieruje się na taką rehabilitację wtedy, gdy lekarz uznaje, że planowana terapia daje szansę na powrót do pracy.

O potrzebie rehabilitacji leczniczej może zdecydować również orzecznik ZUS u osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Najczęściej jednak wniosek wypełnia lekarz prowadzący, a składa się go w dowolnym oddziale ZUS.

Sonda
Korzystałeś kiedyś z sanatorium?